Please ensure that your password is at least 8 characters and contains each of the following:
- a special character: @$#!%*?&
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 2 Answer Key
students who are searching for Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 2 can refer here. By solving the Eureka Math Book Answers, Students can get a good grip on the subject and master mathematical concepts. Mathematics students can construct the meaning of core concepts and principles by addressing the Eureka Math Answers Grade 2. Students can get better problem-solving skills by preparing from Grade 2.
Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 2 Answer Key
Check out the topic before you start your preparation for the exams. This will help you to plan the timetable and to secure good marks in the exams. Enhance your performance by completing the assignments, homework, and tasks within the time. Parents who feel difficult to make their child master maths can refer to this Eureka Answers Grade 2 Chapter 2. Hit the below link and kickstart your preparation.
Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 2 Problem Set Answer Key
Question 1. Solve using place value strategies. Use your personal white board to show the arrow way or number bonds, or just use mental math, and record your answers. a. 5 tens + 3 tens = ___8___ tens 50 + 30 = __80____
Answer: 50 + 30 = 80.
2 tens + 7 tens = ____9__ tens 20 + 70 = ___90___
Answer: 20 + 70 = 90.
b. 24 + 30 = _54____ 50 + 24 = __74___ 14 + 50 = __64___
Answer: 24 + 30 = 54. 50 + 24 = 74. 14 + 50 = 64.
Explanation: In the above-given question, given that, 24 + 30, 50 + 24, 14 + 50. 24 + 30 = 54. 50 + 24 = 74. 14 + 50 = 64.
c. 20 + 37 = __57___ 37 + 40 = __77___ 60 + 27 = ___87__
Answer: 20 + 37 = 57. 37 + 40 = 77. 60 + 27 = 87.
Explanation: In the above-given question, given that, 20 + 37, 37 + 40, 60 + 27. 20 + 37 = 57. 37 + 40 = 77. 60 + 27 = 87.
d. 57 + ___30__ = 87 __40___ + 34 = 74 19 + __50___ = 69
Answer: 57 + 30 = 87. 40 + 34 = 74. 19 + 50 = 69.
Explanation: In the above-given question, given that, 57 + 30, 40 + 34, 19 + 50. 57 + 30 = 87. 40 + 34 = 74. 19 + 50 = 69.
e. ___30__ + 56 = 86 38 + ___40__ = 78 12 + __50___ = 72
Answer: 56 + 30 = 86. 40 + 38 = 78. 12 + 50 = 72.
Explanation: In the above-given question, given that, 30 + 56 = 86, 38 + 40 = 78, 12 + 50 = 72. 56 + 30 = 86. 40 + 38 = 78. 12 + 50 = 72.
Question 2. Solve using place value strategies. a. 8 tens – 2 tens = __6___ tens 80 – 20 = __60___
Answer: 80 – 20 = 60.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 8 tens – 2 tens. 8 tens = 8 x 10. 2 tens = 2 x 10. 80 – 20 = 60.
7 tens – 3 tens = __4___ tens 70 – 30 = __40___
Answer: 70 – 30 = 40.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 7 tens – 3 tens. 7 tens = 7 x 10. 3 tens = 3 x 10. 70 – 30 = 40.
b. 78 – 40 = __38___ 56 – 30 = _26____ 88 – 50 = __38___
Answer: 78 – 40 = 38. 56 – 30 = 26. 88 – 50 = 38.
Explanation: In the above-given question, given that, 78 – 40, 56 – 30, 88 – 50. 78 – 40 = 38. 56 – 30 = 26. 88 – 50 = 38.
c. 84 – __60__ = 24 57 – __50__ = 37 93 – __50__ = 43
Answer: 84 – 60 = 24. 57 – 50 = 37. 93 – 50 = 43.
Explanation: In the above-given question, given that, 84 – 60, 57 – 50, 93 – 50. 84 – 60 = 24. 57 – 50 = 37. 93 – 50 = 43.
d. 83 – _60___ = 23 54 – ___20_ = 34 91 – __50__ = 41
Answer: 83 – 60 = 23. 54 – 20 = 34. 91 – 50 = 41.
Explanation: In the above-given question, given that, 83 – 60, 54 – 20, 91 – 50. 83 – 60 = 23. 54 – 20 = 34. 91 – 50 = 41.
Question 3. Solve. a. 39 + ____30__ = 69
Answer: 39 + 30 = 69.
Explanation: In the above-given question, given that, 39 + 30 = 69. 3 tens + 9 ones. 3 tens = 30. 39 + 30 = 69.
b. 8 tens 7 ones – 3 tens = ___57____
Answer: 87 – 30 = 57.
Explanation: In the above-given question, given that, 87 – 30 = 57. 8 tens + 7 ones. 3 tens = 30. 87 – 30 = 57.
c. ___2 tens___ + 5 tens = 7 tens
Answer: 20 + 50 = 70.
Explanation: In the above-given question, given that, 20 + 50 = 70. 2 tens + 5 tens. 7 tens = 70. 20 + 50 = 70.
d. __3_tens___ + 5 tens 6 ones = 8 tens 6 ones
Answer: 56 + 30 = 86.
Explanation: In the above-given question, given that, 56 + 30 = 86. 5 tens + 6 ones. 3 tens = 30. 56 + 30 = 86.
e. 48 ones – 2 tens = __2___ tens __8___ ones
Answer: 48 – 20 = 28.
Explanation: In the above-given question, given that, 48 – 20 = 28. 4 tens + 8 ones. 2 tens = 20. 48 – 28 = 20.
Question 4. Mark had 78 puzzle pieces. He lost 30 pieces. How many pieces does Mark have left? Use the arrow way to show your simplifying strategy.
Answer: The number of pieces does Mark has left = 48 pieces.
Explanation: In the above-given question, given that, Mark had 78 puzzle pieces. He lost 30 pieces. 78 – 30. 48. so the number of pieces does Mark has left = 48 pieces.
Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key
Fill in the missing number to make each statement true.
Question 1. 50 + 20 = _70____
Answer: 50 + 20 = 70.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 5 tens + 2 tens. 5 tens = 5 x 10. 2 tens = 2 x 10. 50 + 20 = 70.
Question 2. 4 tens + 3 tens = __7___ tens
Answer: 40 + 30 = 70.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 4 tens + 3 tens. 4 tens = 4 x 10. 3 tens = 3 x 10. 40 + 30 = 70.
Question 3. 7 tens – ___2__ tens = 5 tens
Answer: 70 – 20 = 50.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 7 tens – 2 tens. 7 tens = 7 x 10. 2 tens = 2 x 10. 70 – 20 = 50.
Question 4. ___83__ – 20 = 63
Answer: 83 – 20 = 63.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 8 tens – 2 tens. 8 tens = 8 x 10. 2 tens = 2 x 10. 80 – 20 = 63.
Question 5. 6 tens + 1 ten 4 ones = 9 tens 4 ones – __2___ tens
Answer: 94 – 20 = 74.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 9 tens + 4 tens. 9 tens = 9 x 10. 2 tens = 2 x 10. 90 – 20 = 70.
Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 2 Homework Answer Key
Question 1. Solve using place value strategies. Use scrap paper to show the arrow way or number bonds, or just use mental math, and record your answers.
Answer: 20 + 30 = 50.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 2 tens + 3 tens. 2 tens = 2 x 10. 3 tens = 3 x 10. 20 + 30 = 50.
Answer: 50 + 40 = 90.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 5 tens + 4 tens. 5 tens = 5 x 10. 4 tens = 4 x 10. 50 + 40 = 90.
c. 28 + 40 = _____ 18 + 30 = _____ 60 + 38 = _____
Answer: 28 + 40 = 68. 18 + 30 = 48. 60 + 38 = 98.
Explanation: In the above-given question, given that, 28 + 40, 18 + 30, 60 + 38. 28 + 40 = 68. 18 + 30 = 48. 60 + 38 = 98.
d. 30 + 25 = __55___ 35 + 50 = _85____ 15 + 20 = _35____
Answer: 30 + 25 = 55. 35 + 50 = 85. 15 + 20 = 35.
Explanation: In the above-given question, given that, 30 + 25, 35 + 50, 15 + 20. 30 + 25 = 55. 35 + 50 = 85. 15 + 20 = 35.
e. 37 + __10___ = 47 ___30__ + 27 = 57 17 + ___70__ = 87
Answer: 37 + 10 = 47. 30 + 27 = 57. 17 + 70 = 87.
Explanation: In the above-given question, given that, 37 + 10, 30 + 27, 17 + 70. 37 + 10 = 47. 30 + 27 = 57. 17 + 70 = 87.
f. __40___ + 22 = 62 29 + __50___ = 79 11 + ___80__ = 91
Question 2. Find each sum. Then use >, <, or = to compare. a. 23 + 40 ___>__ 20 + 33
Answer: 63 > 53.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 23 + 40 = 63. 20 + 33 = 53. 63 > 53.
b. 50 + 18 ___=__ 48 + 20
Answer: 68 = 68.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 50 + 18 = 68. 20 + 48 = 68. 68 = 68.
c. 19 + 60 __>___ 39 + 30
Answer: 79 > 69.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 19 + 60 = 79. 30 + 39 = 69. 79 > 69.
d. 64 + 10 __<___ 49 + 20
Answer: 74 < 69.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 64 + 10 = 74. 49 + 20 = 69. 74 < 69.
e. 70 + 21 _,<____ 18 + 80
Answer: 91 < 98.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 21 + 70 = 91. 80 + 18 = 98. 91 < 98.
f. 35 + 50 __<___ 26 + 60
Answer: 85 < 86.
Explanation: In the above-given question, given that, find each sum and compare. 35 + 50 = 85. 26 + 60 = 86. 85 < 86.
Question 3. Solve using place value strategies.
Answer: 60 – 20 = 40.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 6 tens – 2 tens. 6 tens = 6 x 10. 2 tens = 2 x 10. 60 – 20 = 40.
Answer: 80 – 50 = 30.
Explanation: In the above-given question, given that, solve using place value strategies. 8 tens – 5 tens. 8 tens = 8 x 10. 5 tens = 5 x 10. 80 – 50 = 30.
c. 55 – 20 = _35____ 75 – 30 = __45___ 85 – 50 = _35____
Answer: 55 – 20 = 35. 75 – 30 = 45. 85 – 50 = 35.
Explanation: In the above-given question, given that, 55-20, 75 – 30, 85 – 50. 55 – 20 = 35. 75 – 30 = 45. 85 – 50 = 35.
d. 72 – __50__ = 22 49 – __30__ = 19 88 – __60__ = 28
Answer: 72 – 50 = 22. 49 – 30 = 19. 88 – 60 = 28.
Explanation: In the above-given question, given that, 72 – 50, 49 – 30, 88 – 60. 72 – 50 = 22. 49 – 30 = 19. 88 – 60 = 28.
e. 67 – __20__ = 47 71 – _20___ = 51 99 – ___30_ = 69
Answer: 67 – 20 = 47. 71 – 20 = 51. 99 – 30 = 69.
Explanation: In the above-given question, given that, 67 – 20, 71 – 20, 99 – 30. 67 – 20 = 47. 71 – 20 = 51. 99 – 30 = 69.
Question 4. Complete each more than or less than statement. a. 20 less than 58 is ___38___.
Answer: 58 – 20 = 38.
Explanation: In the above-given question, given that, 20 less than 58. 58 – 20 = 38.
b. 36 more than 40 is ___76.___.
Answer: 36 + 40 = 76.
Explanation: In the above-given question, given that, 36 more than 40. 36 + 40 = 76.
c. 40 less than _20____ is 28.
Answer: 40 – 20 = 28.
Explanation: In the above-given question, given that, 40 less than 20. 40 – 20 = 28.
d. 50 more than ___14___ is 64.
Answer: 14 + 50 = 64.
Explanation: In the above-given question, given that, 50 more than 14. 14 + 50 = 64.
Question 5. There were 68 plates in the sink at the end of the day. There were 40 plates in the sink at the beginning of the day. How many plates were added throughout the day? Use the arrow way to show your simplifying strategy.
Answer: The number of plates added throughout the day = 28 plates.
Explanation: In the above-given question, given that, There were 68 plates in the sink at the end of the day. There were 40 plates in the sink at the beginning. 40 + 28 = 68. 68 – 40 = 28.
Leave a Comment Cancel Reply
You must be logged in to post a comment.
- Notifications 0
- Add Friend ($5)
As a registered member you can:
- View all solutions for free
- Request more in-depth explanations for free
- Ask our tutors any math-related question for free
- Email your homework to your parent or tutor for free
- Grade 7 McGraw Hill Glencoe - Answer Keys
Explanation:
Find the measure of x in each figure.
\(\angle A\) and \(\angle B\) are complementary angles. The measure of \(\angle B\) is (4x)°, and the measure of \(\angle A\) is 50º. What is the value of x?
A skateboard ramp forms a 42º angle as shown. Find the value of x.
Use the figure at the right to name the following.
a pair of supplementary angles
- Type below:
a pair of complementary angles
a pair of vertical angles
Yes, email page to my online tutor. ( if you didn't add a tutor yet, you can add one here )
Thank you for doing your homework!
Submit Your Question
- school Campus Bookshelves
- menu_book Bookshelves
- perm_media Learning Objects
- login Login
- how_to_reg Request Instructor Account
- hub Instructor Commons
- Download Page (PDF)
- Download Full Book (PDF)
- Periodic Table
- Physics Constants
- Scientific Calculator
- Reference & Cite
- Tools expand_more
- Readability
selected template will load here
This action is not available.
2.4: Graphing Linear Equations- Answers to the Homework Exercises
- Last updated
- Save as PDF
- Page ID 45036
- Darlene Diaz
- Santiago Canyon College via ASCCC Open Educational Resources Initiative
Graphing and Slope
- \(\frac{1}{3}\)
- \(\frac{4}{3}\)
- \(\frac{1}{2}\)
- \(-\frac{1}{3}\)
- \(\frac{16}{7}\)
- \(-\frac{7}{17}\)
- \(\frac{1}{16}\)
- \(\frac{24}{11}\)
- \(x=\frac{23}{6}\)
- \(y=-\frac{29}{6}\)
Equations of Lines
- \(y=-\frac{3}{4}x-1\)
- \(y = −6x + 4\)
- \(y = − \frac{1}{4} x + 3\)
- \(y = \frac{1}{3} x + 3\)
- \(y = −3x + 5\)
- \(y = − \frac{1}{10} x − \frac{37}{10}\)
- \(y = \frac{7x}{3} − 8\)
- \(y = −4x + 3\)
- \(y = \frac{1}{10} x − \frac{3}{10}\)
- \(y = − \frac{4}{7} x + 4\)
- \(y=\frac{5}{2}x\)
- \(y − (−5) = 9(x − (−1))\)
- \(y − (−2) = −3(x − 0)\)
- \(y − (−3) = \frac{1}{5} (x − (−5))\)
- \(y − 2 = 0(x − 1)\)
- \(y − (−2) = −2(x − 2)\)
- \(y − 1 = 4(x − (−1))\)
- \(y − (−4) = − \frac{2}{3} (x − (−1))\)
- \(y = − \frac{3}{5} x + 2\)
- \(y = − \frac{3}{2} x + 4\)
- \(y = x − 4\)
- \(y = − \frac{1}{2} x\)
- \(y = − \frac{2}{3} x − \frac{10}{3}\)
- \(y = − \frac{5}{2} x − 5\)
- \(y = −3\)
- \(y − 3 = −2(x + 4)\)
- \(y + 2 = \frac{3}{2} (x + 4)\)
- \(y + 3 = − \frac{8}{7} (x − 3)\)
- \(y − 5 = − \frac{1}{8} (x + 4)\)
- \(y + 4 = −(x + 1)\)
- \(y = − \frac{8}{7} x − \frac{5}{7}\)
- \(y = −x + 2\)
- \(y = − \frac{1}{10} x − \frac{3}{2}\)
- \(y=\frac{1}{3}x+1\)
Parallel and Perpendicular Lines
- \(m_{||} = 2\)
- \(m_{||} = 1\)
- \(m_{||} = − \frac{2}{3}\)
- \(m_{||} = \frac{6}{5}\)
- \(m_{⊥} = 0\)
- \(m_{⊥} = −3\)
- \(m_{⊥} = 2\)
- \(m_{⊥} = − \frac{1}{3}\)
- \(y − 4 = \frac{9}{2} (x − 3)\)
- \(y − 3 = \frac{7}{5} (x − 2)\)
- \(y + 5 = −(x − 1)\)
- \(y − 2 = \frac{1}{5} (x − 5)\)
- \(y − 2 = − \frac{1}{4} (x − 4)\)
- \(y + 2 = −3(x − 2)\)
- \(y = −2x + 5\)
- \(y = − \frac{4}{3} x − 3\)
- \(y = − \frac{1}{2} x − 3\)
- \(y = − \frac{1}{2} x − 2\)
- \(y = x − 1\)
- \(y=-2x+5\)
Representations of Growth and Decay
Lesson Narrative
This lesson is optional. Its goal is for students to review different representations (descriptions, tables, graphs, equations) of exponential functions encountered in a previous course before they dive into more rigorous work with exponential functions in this unit. Students also evaluate functions at integer input values, including making sense of negative inputs in context. Later in the unit, students will begin looking at evaluating exponential functions at fractional input values, such as an input of \(\frac12\) to mean 5 years when an input of 1 means 1 decade.
Throughout this lesson, students repeatedly identify how different exponential functions change by equal factors over equal intervals and use this structure to produce tables, graphs, and equations that represent exponential change (MP7).
Learning Goals
Teacher Facing
- Explain (in writing) the meaning of different constants in an expression representing an exponential function.
- Interpret equations and graphs that represent exponential functions in context.
Student Facing
- Let’s revisit ways to represent exponential change.
Learning Targets
- I understand that exponential functions change by equal factors over equal intervals.
CCSS Standards
Building On
- HSA-SSE.A.1
Print Formatted Materials
Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Cool Down, Teacher Guide, and PowerPoint materials.
Additional Resources
Home > CCG > Chapter 2 > Lesson 2.2.1 > Problem 2-67
Review the Math Notes Box in this lesson.
Use the same method as part (a).
If all of the angles have equal measure, then all of the sides have equal measure.
© 2022 CPM Educational Program. All rights reserved.
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- enVision Math
- EngageNY Math
- McGraw Hill My Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Go Math Grade 4 Chapter 2 Answer Key Pdf Multiply by 1-Digit Numbers
Go Math Grade 4 Chapter 2 Answer Key Pdf: contains 4th Standard Go Math solutions which help the students to score well in the exams. This Go Math Grade 4 Answer Key Chapter 2 Multiply by 1-Digit Numbers will make students understand the concepts easily. In this, each and every question was explained intimately . And the answers in this chapter are explained in a simple way that anyone can understand easily.
Multiply by 1-Digit Numbers Go Math Grade 4 Chapter 2 Answer Key Pdf
This chapter 2 contains Multiplication Comparisons, Multiplying using Distributive property and Expanded form, Estimate products, etc are explained clearly which makes the scholars learn quickly. Go Math Grade 4 Answer Key Chapter 2 Multiply by 1-Digit Numbers . questions are explained in a basic way that students will never feel any difficulty in learning. By this, students can gain good knowledge and this is helpful in finish student’s assignments also.
Lesson 1: Algebra • Multiplication Comparisons
Common Core – Multiplication Comparisons – Page No. 67
- Common Core – Multiplication Comparisons – Lesson Check – Page No. 68
Multiplication Comparisons – Page No. 71
Lesson 2: Algebra • Comparison Problems
- Common Core – Comparison Problems – Page No. 73
Common Core – Comparison Problems – Lesson Check – Page No. 74
Comparison problems – page no. 77, comparison problems – page no. 78.
Lesson 3: Multiply Tens, Hundreds, and Thousands
- Common Core – Multiply Tens, Hundreds, and Thousands – Page No. 79
Common Core – Multiply Tens, Hundreds, and Thousands – Lesson Check – Page No. 80
Multiply tens, hundreds, and thousands – page no. 83, multiply tens, hundreds, and thousands – page no. 84.
Lesson 4: Estimate Products
- Common Core – Estimate Products – Page No. 85
Common Core – Estimate Products – Lesson Check – Page No. 86
Estimate products – page no. 89, estimate products – page no. 90.
Lesson 5: Investigate • Multiply Using the Distributive Property
- Common Core – Multiply Using the Distributive Property – Page No. 91
Common Core – Multiply Using the Distributive Property – Lesson Check – Page No. 92
Multiply using the distributive property – page no. 95, multiply using the distributive property – page no. 96.
Lesson 6: Multiply Using Expanded Form
- Common Core – Multiply Using Expanded Form – Page No. 97
- Common Core – Multiply Using Expanded Form – Lesson Check – Page No. 98
Multiply Using Expanded Form – Page No. 101
Multiply using expanded form – page no. 102.
Lesson 7: Multiply Using Partial Products
- Common Core – Multiply Using Partial Products – Page No. 103
- Common Core – Multiply Using Partial Products – Lesson Check – Page No. 104
Multiply Using Partial Products – Page No. 105
Multiply using partial products – page no. 106, multiply using partial products – page no. 109, multiply using partial products – page no. 110.
Lesson 8: Multiply Using Mental Math
- Common Core – Multiply Using Mental Math – Page No. 111
Common Core – Multiply Using Mental Math – Lesson Check – Page No. 112
Multiply using mental math – page no. 115, multiply using mental math – page no. 116.
Lesson 9: Problem Solving • Multistep Multiplication Problems
- Common Core – Problem Solving Multistep Multiplication Problems – Page No. 117
Common Core – Problem Solving Multistep Multiplication Problems – Lesson Check – Page No. 118
Problem solving multistep multiplication problems – page no. 121.
Lesson 10: Multiply 2-Digit Numbers with Regrouping
Common Core – Multiply 2-Digit Numbers with Regrouping – Page No. 123
Common core – multiply 2-digit numbers with regrouping – lesson check – page no. 124, multiply 2-digit numbers with regrouping – page no. 127, multiply 2-digit numbers with regrouping – page no. 128.
Lesson 11: Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers with Regrouping
- Common Core – Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers with Regrouping – Page No. 129
Common Core – Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers with Regrouping – Lesson Check – Page No. 130
Lesson 12: Algebra • Solve Multistep Problems Using Equations
Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers with Regrouping – Page No. 133
Multiply 3-digit and 4-digit numbers with regrouping – page no. 134.
- Common Core – Solve Multistep Problems Using Equations – Page No. 135
Common Core – Solve Multistep Problems Using Equations – Lesson Check – Page No. 136
Chapter 2 Review/Test
Review/Test – Page No. 137
Review/test – page no. 138, review/test – page no. 139, review/test – page no. 140, review/test – page no. 141, review/test – page no. 142, page no. 147, page no. 148.
Write a comparison sentence.
Question 1. 6 × 3 = 18 6 times as many as 3 is 18 .
Question 2. 63 = 7 × 9
Answer: 63 is 7 times as many as 9.
Question 3. 5 × 4 = 20
Answer: 5 times as many as 4 is 20.
Explanation:
Question 4. 48 = 8 × 6
Answer: 48 is 6 times as many as 8.
Write an equation.
Question 5. 2 times as many as 8 is 16.
Answer: 2 × 8 = 16
Go Math Grade 4 Answer Key Chapter 2 Question 6. 42 is 6 times as many as 7.
Answer: 42 = 6 × 7
Question 7. 3 times as many as 5 is 15.
Answer: 3 × 5 = 15
Question 8. 36 is 9 times as many as 4. Answer: 36 = 9 × 4
Question 9. 72 is 8 times as many as 9. Answer: 72 = 8 × 9
Question 10. 5 times as many as 6 is 30. Answer: 5 × 6 = 30
Problem Solving
Question 11. Alan is 14 years old. This is twice as old as his brother James is. How old is James?
Answer: 7 years old.
Explanation: Alan’s age is 14 years old and his brother is James is twice younger than Alan, So James’s age is 14÷2= 7.
Question 12. There are 27 campers. This is nine times as many as the number of counselors. How many counselors are there?
Answer: 3 counselors.
Explanation: 27 campers= 9× no.of counselors, So no.of counselors are 27÷9= 3.
Question 13.
Draw a model, and write an equation to represent “4 times as many as 3 is 12.” Explain your work.
Answer: 4×3= 12.
Common Core – Multiplication Comparisons – Lesson Check – Page No. 68
Question 1. Which equation best represents the comparison sentence? 24 is 4 times as many as 6. Options: a. 24 × 4 = 6 b. 24 = 4 × 6 c. 24 = 4 + 6 d. 4 + 6 = 24
Question 2. Which comparison sentence best represents the equation? 5 × 9 = 45 Options: a. 5 more than 9 is 45. b. 9 is 5 times as many as 45. c. 5 is 9 times as many as 45. d. 45 is 5 times as many as 9.
Spiral Review
Question 3. Which of the following statements correctly compares the numbers? Options: a. 273,915 > 274,951 b. 134,605 < 143,605 c. 529,058 > 530,037 d. 452,731 > 452,819
Explanation: 134,605 is lesser compared to 143,605.
Question 4. What is the standard form for 200,000 + 80,000 + 700 + 6? Options: a. 2,876 b. 28,706 c. 208,706 d. 280,706
Explanation: 200,000+80,000+700+6= 280,706.
Go Math Grade 4 Chapter 2 Answer Key Pdf Question 5. Sean and Leah are playing a computer game. Sean scored 72,491 points. Leah scored 19,326 points more than Sean. How many points did Leah score? Options: a. 53,615 b. 91,717 c. 91,815 d. 91,817
Explanation: Sean’s score is 72,491 and Leah’s score is 19,326 more than Sean’s score. So Sean’s score is 72,491+19,326 = 91,817.
Question 6. A baseball stadium has 38,496 seats. Rounded to the nearest thousand, how many seats is this? Options: a. 38,000 b. 38,500 c. 39,000 d. 40,000
Explanation: Round off to the nearest thousand is 38,000.
Draw a model. Write an equation and solve.
Question 2. Last month Kim trained 3 times as many dogs as cats. If the total number of cats and dogs she trained last month is 28, how many cats did Kim train?
Explanation: Let the cats trained to be X and dogs trained to be 3X. Total Cats and Dogs she trained are 28, then X+3X= 28 and X= 7. Therefore Cats trained are 7.
Question 3. How many more dogs than cats did Kim train?
Answer: 21 dogs
Explanation: 3×7= 21.
Practice: Copy and Solve Draw a model. Write an equation and solve.
Question 4. At the dog show, there are 4 times as many boxers as spaniels. If there are a total of 30 dogs, how many dogs are spaniels?
Answer: 24.
Explanation: Let spaniels be S and the boxers be 4S. As the total is 30, S+4S=30 then 5S=30. Therefore S is 6. Spaniels are 6 and boxers are 4 times as many as spaniels. So boxers are 4×6=24.
Question 5. There are 5 times as many yellow labs as terriers in the dog park. If there are a total of 18 dogs, how many dogs are terriers?
Explanation: Let the Terriers be T and yellow labs be 5T. As total dogs are 18, 5T+T=18, and therefore T=18/6 which is 3. Terriers are 3.
Question 6. Ben has 3 times as many guppies as goldfish. If he has a total of 20 fish, how many guppies does he have?
Answer: 15.
Explanation: Let Goldfish be X and Guppies be 3X, So X+3X= 20. Therefore X= 5. So guppies are 3×5= 15.
Question 7. Carlita saw 5 times as many robins as cardinals while bird watching. She saw a total of 24 birds. How many more robins did she see than cardinals?
Answer: 4 cardinals and 20 robins.
Explanation: Let the cardinals be X and robins be 5X. Then the total is 5X+X=24 then X= 4. So Carlita saw 4 cardinals and 5×4= 20 robins.
Multiplication Comparisons – Page No. 72
Answer: Cliff diagram is correct.
Explanation: Mr. Luna’s travels east and west are irrelevant to the question. As he drives 3 miles north, then he drives 4 more miles north. 3 + 4 = 7, so Mr. Luna ends up 7 miles north of his home.
Question 9. Use Reasoning Valerie and Bret have a total of 24 dog show ribbons. Bret has twice as many ribbons as Valerie. How many ribbons does each have? Valerie’s ribbons: ______ Bret’s ribbons: ______
Answer: Valerie has 8 and Bret has 16.
Explanation: Let the Valerie ribbons be X and Bret’s ribbons be 2X and the total be X+2X= 24. Therefore X= 8. Valerie has 8 and Bret has 2×8= 16.
Question 10. Noah built a fenced dog run that is 8 yards long and 6 yards wide. He placed posts at every corner and every yard along the length and width of the run. How many posts did he use?
Answer: 2×7+2×5+4(as he posted at every corner)= 14+10+4= 28 posts
Explanation: As there are 7 posts along one 8 yard side and 5 posts along one 6 yard side, so he used 2×7+2×5+4(as he posted at every corner)= 14+10+4= 28 posts
Common Core – Comparison Problems – Page No. 73
Go Math Grade 4 Lesson 2.2 Answer Key Question 2. At the zoo, there were 3 times as many monkeys as lions. Tom counted a total of 24 monkeys and lions. How many monkeys were there? ______ monkeys
Answer: 18 monkeys.
Question 3. Fred’s frog jumped 7 times as far as Al’s frog. The two frogs jumped a total of 56 inches. How far did Fred’s frog jump?
Answer: 49 inches.
Question 4. Sheila has 5 times as many markers as Dave. Together, they have 18 markers. How many markers does Sheila have?
Question 5. Rafael counted a total of 40 white cars and yellow cars. There were 9 times as many white cars as yellow cars. How many white cars did Rafael count?
Answer: 36 white cars.
Explanation: Let yellow cars be X, As white cars are 9 times as many as yellow cars, So white cars be 9X. Therefore 9X+X=40, X=4. So no.of white cars are 9×4= 36.
Question 6. Sue scored a total of 35 points in two games. She scored 6 times as many points in the second game as in the first. How many more points did she score in the second game?
Answer: 30 points.
Explanation: Let the first game points be X and the second game points be 6X. Sue’s total score is 35 points in two games so 6X+X= 35 then X is 5. Therefore the second game score is 6×5= 30.
Algebra Multiplication Comparisons Lesson 2.2 Reteach Question 7. Write a problem involving how much more than and solve it. Explain how drawing a diagram helped you solve the problem.
Answer: Mike has 10 chocolates and John has 5 chocolates. How many more chocolates does Chirs have? 5 chocolates more Chirs have.
Question 1. Sari has 3 times as many pencil erasers as Sam. Together, they have 28 erasers. How many erasers does Sari have? Options: a. 7 b. 14 c. 18 d. 21
Explanation: Let the X be pencil erasers of Sam and Sari erasers be 3X. As Sari and Sam together have 28 erasers. So 3X+X= 28. And X is 7. Then Sari has 3×7= 21.
Question 2. In Sean’s fish tank, there are 6 times as many goldfish as guppies. There are a total of 21 fish in the tank. How many more goldfish are there than guppies? Options: a. 5 b. 12 c. 15 d. 18
Explanation: Let Guppies be X and Goldfishes be 6X. And the total fishes are 21, So X+6X= 21 then X= 3. So Goldfishes are 6×3= 18.
Question 3. Barbara has 9 stuffed animals. Trish has 3 times as many stuffed animals as Barbara. How many stuffed animals does Trish have? Options: a. 3 b. 12 c. 24 d. 27
Explanation: Barbara has 9 stuffed animals and Trish has 3 times as Barbara, So 9×3= 27.
4th Grade Go Math Pdf Chapter 2 Lesson 2 Answer Key Question 4. There are 104 students in the fourth grade at Allison’s school. One day, 15 fourth-graders were absent. How many fourth-graders were at school that day? Options: a. 89 b. 91 c. 99 d. 119
Explanation: Total number of students in fourth grade is 104, as 15 students were absent 104-15= 89.
Question 5. Joshua has 112 rocks. Jose has 98 rocks. Albert has 107 rocks. What is the correct order of the boys from the least to the greatest number of rocks owned? Options: a. Jose, Albert, Joshua b. Jose, Joshua, Albert c. Albert, Jose, Joshua d. Joshua, Albert, Jose
Explanation: As 98<107<112. So Jose, Albert, Joshua.
Question 6. Alicia has 32 stickers. This is 4 times as many stickers as Benita has. How many stickers does Benita have? Options: a. 6 b. 8 c. 9 d. 28
Explanation: Let Benita stickers be S and Alicia has 32 stickers, So 4×S= 32. Therefore Benita stickers are 8.
Answer: 2×= 1000.
Explanation: 2×500 is 2 times 5 hundreds, which is equal to 10 hundreds and 10 hundreds are equal to 1000.
Complete the pattern.
Question 2. 3 × 8 = 2 i. 3 × 80 = _____ ii. 3 × 800 = _____ iii. 3 × 8,000 = _____
Answer: 240, 2400, 24,000.
Explanation: 3×80= 240 3×800= 2400 3×8000= 24,000
Question 3. 6 × 2 = 12 i. 6 × 12 = _____ ii. 6 × 120 = _____ iii. 6 × 1,200 = _____
Answer: 72, 720, 7200.
Explanation: 6×12= 72 6×120= 720 6×1200= 7200.
Question 4. i. 4 × 5 = _____ ii. 4 × 50 = _____ iii. 4 × 500 = _____ iv. 4 × 5,000 = _____
Answer: 20, 200, 2000, 20,000.
Explanation: 4×5= 20 4×50= 200 4×500= 2000 4×5,000= 20,000.
Find the product.
Question 5. 6 × 500 = 6 × _____ hundreds = _____ hundreds = _____
Answer: 6×5 hundreds = 30 hundreds.
Explanation: 6 × 500 = 6 × 5 hundreds = 30 hundreds = 3000
Question 6. 9 × 5,000 = 9 × _____ thousands = _____ thousands = _____
Answer: 9 × 5 thousands = 45 thousands.
Explanation: 9 × 5 thousands = 45 thousands. = 45,000.
Question 7. 7 × 6,000 = _____
Answer: 42,000.
Question 8. 4 × 80 = _____
Answer: 320
Question 9. 3 × 500 = _____
Answer: 1500
Use Reasoning Algebra Find the missing factor.
Question 10. _____ × 9,000 = 63,000
Explanation: As 7×9= 63
Question 11. 7 × _____ = 56,000
Explanation: 7×8= 56.
Question 12. 8 × _____ = 3,200
Explanation: 8×4= 32.
Question 13. Communicate How does the number of zeros in the product of 8 and 5,000 compare to the number of zeros in the factors? Explain.
Answer: 8×5=40.
Explanation: There are 4 zeros in the product and 3 zeros only in the factors. Because there is a zero in basic fact as 8×5=40.
Question 14. Joe’s Fun and Sun rents beach chairs. The store rented 300 beach chairs each month in April and in May. The store rented 600 beach chairs each month from June through September. How many beach chairs did the store rent during the 6 months? a. What do you need to know?
Answer: We need to know about the total number of beach chairs rented during the 6 months.
Question 14. b. How will you find the number of beach chairs?
Answer: 300×2= 600 and 600×4= 2400. Total beach chairs are 3000
Explanation: We will multiply 2 times 300 and 4 times 600 and the will add the product.
Question 14. c. Show the steps you use to solve the problem.
Answer: 300×2= 600 and 600×4= 2400. Total beach chairs are 3000.
Question 14. d. Complete the sentences. For April and May, a total of ______ beach chairs were rented.
Answer: 600
Explanation: As the store rented 300 beach chairs in April and May, So 300×2= 600.
Question 14. For June through September, a total of _____ beach chairs were rented.
Answer: 2400
Explanation: As the store rented 600 beach chairs from June to September, So 600×4= 2400.
Question 14. Joe’s Fun and Sun rented _____ beach chairs during the 6 months.
Answer: 3,000
Explanation: 300×2= 600 and 600×4= 2400. Total beach chairs are 3000.
Go Math Grade 4 Chapter 2 Extra Practice Answer Key Question 15. Mariah makes bead necklaces. Beads are packaged in bags of 50 and bags of 200. Mariah bought 4 bags of 50 beads and 3 bags of 200 beads. How many beads did Mariah buy?
Answer: 800 beads.
Explanation: Mariah bought 4 bags of 50 beads which is 4×50= 200 beads. And 3 bags of 200 beads which is 3×200= 600. Total beads Mariah bought are 200+600= 800.
Answer: 3, 5, 110
Explanation: 3×20+5×10= 110.
Common Core – Multiply Tens, Hundreds, and Thousands – Page No. 79
Question 1. 4 × 7,000 = 28,000 Think: 4 × 7 = 28 So, 4 × 7,000 = 28,000
Question 2. 9 × 60 = _____
Answer: 540
Explanation: 9×6= 54.
Question 3. 8 × 200 = _____
Answer: 1600
Explanation: 8×2=16
Question 4. 5 × 6,000 = _____
Answer: 30,000.
Explanation: 5×6=30.
Question 5. 7 × 800 = _____
Answer: 5600
Question 6. 8 × 90 = _____
Answer: 720
Explanation: 8×9=72.
Question 7. 6 × 3,000 = _____
Answer: 18,000.
Explanation: 6×3= 18.
Question 8. 3 × 8,000 = _____
Answer: 24,000
Explanation: 3×8= 24.
Question 9. 5 × 500 = _____
Answer: 2500.
Explanation: 5×5= 25.
Question 10. 9 × 4,000 = _____
Answer: 36,000
Explanation: 9×4= 36.
Go Math Grade 4 Chapter 2 Pdf Question 11. 7 × 7,000 = _____
Answer: 49,000.
Explanation: 7×7= 49.
Question 12. 3 × 40 = _____
Answer: 120.
Explanation: 3×4= 12.
Question 13. 4 × 5,000 = _____
Answer: 20,000.
Explanation: 4×5= 20.
Question 14. 2 × 9,000 = _____
Answer: 18,000
Explanation: 2×9= 18.
Question 15. A bank teller has 7 rolls of coins. Each roll has 40 coins. How many coins does the bank teller have?
Answer: 280 coins.
Explanation: Bank teller has 7 rolls of coins. As each roll has 40 coins, So total coins are 7×40= 280
Question 16. Theo buys 5 packages of paper. There are 500 sheets of paper in each package. How many sheets of paper does Theo buy?
Answer: 2,500.
Explanation: Total number of sheets of papers in each package are 500, And Theo buys 5 packages of papers. So total sheets of paper Theo bought are 500×5= 2,500.
Question 1. A plane is traveling at a speed of 400 miles per hour. How far will the plane travel in 5 hours? Options: a. 200 miles b. 2,000 miles c. 20,000 miles d. 200,000 miles
Explanation: The speed of the plane is 400 miles per hour. In 5 hours plane can travel 400×5= 2,000 miles.
Question 2. One week, a clothing factory made 2,000 shirts in each of 6 different colors. How many shirts did the factory make in all? Options: a. 2,000 b. 12,000 c. 120,000 d. 200,000
Explanation: Shirts made in one week are 2000 in 6 different colors. So total shirts made in all are 2000×6= 12,000.
Question 3. Which comparison sentence best represents the equation? 6 × 7 = 42 Options: a. 7 is 6 times as many as 42. b. 6 is 7 times as many as 42. c. 42 is 6 times as many as 7. d. 6 more than 7 is 42.
Explanation: By comparing 42= 6×7 represents the equation.
Question 4. The population of Middleton is six thousand, fifty-four people. Which of the following shows this number written in standard form? Options: a. 654 b. 6,054 c. 6,504 d. 6,540
Explanation: Six thousand fifty-four is equal to 6,054.
Question 5. In an election for mayor, 85,034 people voted for Carl Green and 67,952 people voted for Maria Lewis. By how many votes did Carl Green win the election? Options: a. 17,082 b. 17,182 c. 22,922 d. 152,986
Explanation: Total votes Carl Green has got are 85,034and Maria Lewis got are 67,952. By 85,034-67,952= 17,082 votes Carl Green won the election.
Question 6. Meredith picked 4 times as many green peppers as red peppers. If she picked a total of 20 peppers, how many green peppers did she pick? Options: a. 4 b. 5 c. 16 d. 24
Explanation: Let the red peppers be X and green peppers be 4X, And the total she picked is 20 peppers. So X+4X=20, Then X=4. Green peppers she picked are 4×4= 16.
Question 1. Estimate the product by rounding. 5 × 2,213 _____ × _____ = _____
Answer: 5×2000= 10,000
Explanation: The rounding off for 2,213 is 2000. So 5×2000= 10,000.
Question 2. Estimate the product by finding two numbers the exact answer is between. 5 × 2,213
Answer: 5×2000= 10,000 and 5×3000= 15,000.
Explanation: The rounding off for 2,213 is 2000 and 3000. So 5×2000= 10,000 and 5×3000= 15,000.
Tell whether the exact answer is reasonable.
Question 3. Kira needs to make color copies of a horse show flyer. The printer can make 24 copies in 1 minute. Kira says the printer makes 114 copies in 6 minutes.
Answer: Kira is incorrect.
Explanation: As the printer can make 24 copies in 1 minute, So if we take 24 rounds off to 20 or 30 then the printer makes 120 or 180 copies. So Kira is incorrect.
Question 4. Jones Elementary is having a car wash to raise money for a community horse trail. Each car wash ticket costs $8. Tiara says the school will receive $1,000 if 125 tickets are sold.
Answer: Tiara says correct.
Explanation: As 1000÷125= 8 which is each car wash ticket cost. So the answer is reasonable.
Question 5. Evaluate Reasonableness Mrs. Hense sells a roll of coastal Bermuda horse hay for $58. She says she will make $174 if she sells 3 rolls.
Answer: The answer is reasonable.
Explanation: As 174 is the nearest rounding off to 180. So the answer is reasonable.
Question 6. Mr. Brown sells horse supplies. A pair of riding gloves sells for $16. He says he will make $144 if he sells 9 pairs.
Answer: The answer is reasonable
Explanation: As 144 is between 90 and 180, So the answer is reasonable. Here we will take rounding off for 9 as 10 and 20. So the answer must be between 90 and 180.
Question 7. Path A and Path B are walking paths used for horses. Path A is 118 feet long. Path B is 180 feet long. Carlos walks his horse down each path 3 times. Which path did Carlos use to walk his horse about 500 feet? Explain.
Answer: Path B
Explanation: 118 is rounded off to 100 and then multiply with 3, 100 Then round off 180 to 200 and multiply with 3, 200 As 500 is closer to estimate of 600 compared to 300. So Path B is correct.
Answer: 600 and 900.
Explanation: 1let 265 be rounded off 200 and 300. As fourth-grade students sell 3 times as many as third-grade students, So 200 and 300 So tickets sold between 600 and 900.
Predict whether the exact answer will be less than or greater than the estimate. Explain your answer.
Question 9. The food stand at the zoo sold 2,514 pounds of hamburger last month. The average cost of a pound of hamburger is $2. Jeremy estimates that about $6,000 worth of hamburger was sold last month.
Answer: Lesser than the actual amount of hamburger.
Explanation: As the amount of hamburger sold is 468 pounds less than the estimated amount of 3000 pounds. So, the answer will be less than estimated.
Question 10. A zoo bought 2,240 pounds of fresh food for the bears this month. The average cost of a pound of food is $4. Jeremy estimates that about $8,000 was spent on fresh food for the bears this month.
Answer: Greater than the actual amount of food bought.
Explanation: As the actual amount of food bought for the bears this month was 240 pounds greater than the estimated amount of 2,000 pounds. So, the answer will be greater than the estimated amount.
Common Core – Estimate Products – Page No. 85
Estimate the product by rounding.
Question 1. 4 × 472 4 × 472 ↓ 4 × 500 = 2,000
Question 2. 2 × 6,254
Answer: 12,000.
Explanation: The nearest rounding off for 6,254 is 6,000. So 2×6,000= 12,000.
Question 3. 9 × 54
Answer: 450
Explanation: The nearest rounding off for 54 is 50. So 9×50= 450.
Question 4. 5 × 5,503
Explanation: The nearest rounding off for 5,503 is 6,000. So 5×6,000= 30,000.
Question 5. 3 × 832
Answer: 2,400.
Explanation: The nearest rounding off for 832 is 800. So 3×800= 2,400.
Question 6. 6 × 98
Answer: The nearest rounding off for 98 is 100. So 6×100= 600.
Go Math Grade 4 Estimate Products Lesson 2.4 Question 7. 8 × 3,250
Answer: The nearest rounding off for 3,250 is 3,000. So 8×3,000= 24,000.
Question 8. 7 × 777
Answer: 5,600.
Explanation: The nearest rounding off for 777 is 800. So 7×800= 5,600.
Find two numbers the exact answer is between.
Question 9. 3 × 567
Answer: 1500 and 1800.
Explanation: The rounding off for 567 is 500 and 600. So 3×500= 1500 and 3×600= 1800.
Question 10. 6 × 7,381
Answer: 42,000 and 48,000.
Explanation: The rounding off for 7,381 is 7,000 and 8,000. So 6×7000= 42,000 and 6×8000= 48,000.
Question 11. 4 × 94
Answer: 360 and 400.
Explanation: The rounding off for 94 is 90 and 100. So 4×90= 360 and 4×100= 400.
Question 12. 6 × 684
Answer: 3600 and 4200
Explanation: The rounding off for 684 is 600 and 700. So 6×600= 3600 and 6×700= 4200.
Question 13. Isaac drinks 8 glasses of water each day. He says he will drink 2,920 glasses of water in a year that has 365 days. Is the exact answer reasonable? Explain
Answer: Yes.
Explanation: As the round-off for 365 can be 300 or 400. So 8×300= 2,400 and 8×400= 3,200. The estimated answer can be between 2,400 to 3,200. So the answer is Yes.
Question 14. Most Americans throw away about 1,365 pounds of trash each year. Is it reasonable to estimate that Americans throw away over 10,000 pounds of trash in 5 years? Explain.
Answer: No.
Explanation: As the round-off for 1,365 can be 1000 or 2000. So 5×1000= 5,000 and 5×2000= 10,000. The estimated answer can be between 5,000 to 10,000.
Question 1. A theater has 4,650 seats. If the theater sells all the tickets for each of its 5 shows, about how many tickets will the theater sell in all? Options: a. 2,500 b. 10,000 c. 25,000 d. 30,000
Explanation: As the nearest round off for 4,650 is 5,000. So 5,000×5= 25,000.
Question 2. Washington Elementary has 4,358 students. Jefferson High School has 3 times as many students as Washington Elementary. About how many students does Jefferson High School have? Options: a. 16,000 b. 12,000 c. 10,000 d. 1,200
Explanation: As the nearest round off for 4,358 is 4,000. So 4,000×3= 12,000.
Question 3. Diego has 4 times as many autographed baseballs as Melanie has. Diego has 24 autographed baseballs. How many autographed baseballs does Melanie have? Options: a. 28 b. 20 c. 8 d. 6
Explanation: Let the Melanie baseballs be S. As Diego has 4 times as many as Melanie and Diego has a total of 24 baseballs. So 4×S= 24, Then S= 24÷4 which is 6.
Go Math Grade 4 Lesson 2.4 Estimate Products Question 4. Mr. Turkowski bought 4 boxes of envelopes at the office supply store. Each box has 500 envelopes. How many envelopes did Mr. Turkowski buy? Options: a. 200 b. 504 c. 2,000 d. 20,000
Explanation: Turkowski has 4 boxes of envelopes and each box contains 500 envelopes, So total envelopes did Turkowski bought are 4×500= 2,000.
Question 5. Pennsylvania has a land area of 44,816 square miles. Which of the following shows the land area of Pennsylvania rounded to the nearest hundred? Options: a. 44,000 square miles b. 44,800 square miles c. 44,900 square miles d. 45,000 square miles
Explanation: As the nearest round off for 44,816 is 44,800.
Explanation: Comedy and action movies that are rented in last year are 6,720+5,540= 12,260.
Model the product on the grid. Record the product.
Explanation: 3×13= 3 ×(10+3) =(3×10)+ (3×3) =30+9 =39
Answer: 70.
Explanation: 6×14= 6×(10+4) = (6×10)+(6×4) = 60+24 = 84
Explanation: 5 × 18 =5 ×(10+8) = (5 × 10)+ (5 ×8) = 50+40 = 90.
Explanation: 4 × 16= (4 × 10)+( 4 ×6) = 40+24 = 64.
Use grid paper or base-ten blocks to model the product. Then record the product.
Question 6. 7 × 12 = ______
Explanation: 7×12 = 7×(10+2) =(7×10)+(7×2) =70+14 84
Question 7. 5 × 16 = ______
Explanation: 5×16= 5×(10+6) =(5×10)+(5×6) = 50+30 = 80
Question 8. 9 × 13 = ______
Answer: 117
Explanation: 9 × 13 = 9 ×(10+3) =(9×10)+(9×3) =90+27 =117
Question 9. Explain how modeling partial products can be used to find the products of greater numbers.
Answer: 25 3= (20+5) 3 =(20×3)+(5×3)= 60+15=75
Explanation: Multiplication is easy. For example, if we take 25 3= (20+5) 3 =(20×3)+(5×3)= 60+15=75
Question 10. Use the Distributive Property to model the product on the grid. Record the product. 4 × 14 = _____
Answer: 56.
Explanation: 4×14= 4×(10+4) =(4×10)+(4×4) =40+16 =56
Answer: A shopkeeper has oranges. He keeps his oranges in the basket having 6 rows and each row has 12 oranges. So how many oranges he owned?
Explanation: From the above picture we can see 6 rows and 12 columns of Oranges. So the total number of Oranges is 6 × 12 = 72 Oranges.
Question 12. Describe how you could change the problem by changing the number of rows of oranges and the number of empty spaces in the picture. Then solve the problem.
Common Core – Multiply Using the Distributive Property – Page No. 91
Answer: 65.
Explanation: 5×10= 50 and 5×3= 15 50+15= 65.
Explanation: 4×10= 40 and 4×4= 16 40+16= 56.
Explanation: 3×10=30 and 3×7= 21 30+21= 51
Explanation: 6×10= 60 and 6×5= 30 60+30= 90
Explanation: As there are 7 columns and 13 rows, So 13×7= 91.
Explanation: As there are 5 columns and 14 rows, So 5×14= 70.
Explanation: As 3×10= 30 and 3×5= 15 30+15= 45.
Explanation: As 5×18 is 90 and 90÷10= 9. So answer is 9.
Question 3. Center City has a population of twenty one thousand, seventy people. Which of the following shows the population written in standard form? Options: a. 21,007 b. 21,070 c. 21,077 d. 21,700
Explanation: Twenty-one thousand seventy is equal to 21,070.
Multiply Using The Distributive Property Lesson 2.5 Answer Key Question 4. Central School collected 12,516 pounds of newspaper to recycle. Eastland School collected 12,615 pounds of newspapers. How many more pounds of newspaper did Eastland School collect than Central School? Options: a. 99 pounds b. 101 pounds c. 199 pounds d. 1,099 pounds
Explanation: Central school has collected 12,516 pounds and Eastland school collected 12,615 pounds. So 12,615-12,516= 99.
Question 5. Allison has 5 times as many baseball cards as football cards. In all, she has 120 baseball and football cards. How many baseball cards does Allison have? Options: a. 20 b. 24 c. 96 d. 100
Explanation: Let Football cards be X and baseball cards be 5X. So 5X+X= 120 in which X= 20. As Allison has 5 times as many baseball cards as football cards. So 5×20= 100.
Question 6. A ruby-throated hummingbird beats its wings about 53 times each second. About how many times does a ruby throated hummingbird beat its wings in 5 seconds? Options: a. 25 b. 58 c. 250 d. 300
Explanation: As the nearest round-off for 53 is 50, So 50×5= 250.
Record the product. Use the expanded form to help.
Question 2. 4 × 59 = _____
Answer: 236
Explanation: 4×(50+9) = (4×50)+(4×9) = 200+36 = 236.
Question 3. 3 × 288 = _____
Answer: 864
Explanation: 3×(200+80+8) = (3×200)+(3×80)+(3×8) = 600+240+24 = 864.
Question 4. 4 × 21 = _____
Explanation: 4×(20+1) = (4×20)+(4×1) = 80+4 = 84.
Question 5. 6 × 35 = _____
Answer: 210
Explanation: 6×(30+5) = (6×30)+(6×5) = 180+30 = 210.
Question 6. A hotel has 128 rooms on each floor. There are 4 floors in all. If 334 of the rooms in the hotel have been cleaned, how many rooms still need to be cleaned?
Answer: 178.
Explanation: The total floors in a hotel are 4 and each floor has 128 rooms, So total rooms in the hotel are 128×4= 512. Of 512 rooms 334 were cleaned and the remaining rooms yet to be cleaned are 512-334= 178.
Question 7. Ben wants to buy 2 blue sweaters for $119 each and 3 brown sweaters for $44 each. How much will Ben spend on the five sweaters?
Answer: $370.
Explanation: Ben wants to buy 2 blue sweaters for $119 each, So 119×2= 238. And 3 brown sweater for $44 each which means 44×3= 132. The total he spent on five sweaters is 238+132= 370.
Question 8. A jeweler has 36 inches of silver chain. She needs 5 times that much to make some necklaces and 3 times that amount to make some bracelets. How much silver chain does the jeweler need to make her necklaces and bracelets?
Answer: 288 inches.
Explanation: As the jeweler has 36 inches of silver chain and she needs 5 times to make some necklaces which means 36×5= 180 and 3 times to make a bracelet which means 36×3= 108. So the total sliver she needs is 180+108= 288.
Question 9. Gretchen walks her dog 3 times a day. Each time she walks the dog, she walks 1,760 yards. How many yards does she walk her dog in 3 days?
Answer: 15,840 yards.
Explanation: Gretchen walks 3 times a day which means for 3 days it will be 9 times. As she walks 1,760 yards, So 1760×9= 15,840.
Question 10. Write an Expression Which expression could you write to show how to multiply 9 × 856 using place value and expanded form?
Answer: (9×800)+(9×50)+(9×6)
Explanation: Place value is the value of each digit in a number. So 856 can be expanded as 800+50+6.
Question 11. Jennifer bought 4 packages of tacks. There are 48 tacks in a package. She used 160 of the tacks to put up posters. How many tacks does she have left? Explain.
Answer: 32.
Explanation: Jennifer bought 4 packages of tacks and each package contains 48 tacks. So total tacks are 48×4= 192. As she used 160 tacks total tacks she left are 192-160= 32
Question 12. What is the total cost of 3 Italian cypress trees?
Answer: $237.
Explanation: The cost of each Italian cypress tree is $79. The total cost of 3 Italian cypress trees is 79×3= 237.
Go Math Grade 4 Lesson 2.5 Answer Key Homework Question 13. What’s the Error? Tanya says that the difference in the cost of 4 flowering cherry trees and 4 Muskogee crape myrtles is $80. Is she correct? Explain.
Answer: No, Because she used a normal price instead of the discounted price.
Explanation: For 4 and above trees, there is a discount price. So she is wrong.
Question 14. What is the greatest possible product of a 2-digit number and a 1-digit number? Explain how you know.
Answer: 891.
Explanation: The greatest 2 digit number is 99 and the greatest single-digit number is 9. So the product is 99×9= 891.
Answer: (5×300)+(5×80)+(5×1).
Explanation: The expanded form of 381 is 300+80+1.
Common Core – Multiply Using Expanded Form – Page No. 97
Record the product. Use expanded form to help.
Question 1. 7 × 14 = 98 7 × 14 = 7 × (10 + 4) = (7 × 10) + (7 × 4) = 70 + 28 = 98
Question 2. 8 × 43 = _____
Answer: 344.
Explanation: 8×(40+3) = (8×40)+(8×3) = 320+24 = 344.
Question 3. 6 × 532 = _____
Answer: 3,192.
Explanation: 6×(500+30+2) = (6×500)+(6×30)+(6×2) = 3000+180+12 = 3,192.
Question 4. 5 × 923 = _____
Answer: 4,615
Explanation: 5×923= 5×(900+20+3) =(5×900)+(5×20)+(5×3) =4500+100+15 =4,615.
Question 5. 4 × 2,371 = _____
Answer: 9,484
Explanation: 4×2,371= 4×(2000+300+70+1) = (4×2,000)+(4×300)+(4×70)+(4×1) =8000+1200+280+4 =9,484
Question 6. 7 × 1,829 = _____
Answer: 12,803
Explanation: 7×1,829= 7×(1,000+800+20+9) =(7×1,000)+( 7×800)+( 7×20)+( 7×9) =7,000+5600+140+63 =12,803
Question 7. The fourth-grade students at Riverside School are going on a field trip. There are 68 students on each of the 4 buses. How many students are going on the field trip?
Answer: 272 students.
Explanation: No. of buses are 4 and on each bus, there are 68 students. So 68 4= 272.
Question 8. There are 5,280 feet in one mile. Hannah likes to walk 5 miles each week for exercise. How many feet does Hannah walk each week?
Answer: 26,400 feet.
Explanation: There are 5,280 feet in one mile and Hannah walks 5 miles each week, So 5,280 5= 26,400.
Common Core – Multiply Using Expanded Form – Lesson Check – Page No. 98
Question 1. Which expression shows how to multiply 7 × 256 by using expanded form and the Distributive Property? Options: a. (7 × 2) + (7 × 5) + (7 × 6) b. (7 × 200) + (7 × 500) + (7 × 600) c. (7 × 2) + (7 × 50) + (7 × 600) d. (7 × 200) + (7 × 50) + (7 × 6)
Explanation: By Distributive property of multiplication 7×256=(7×200)+(7×50)+(7×6)
Question 2. Sue uses the expression (8 × 3,000) + (8 × 200) + (8 × 9) to help solve a multiplication problem. Which is Sue’s multiplication problem? Options: a. 8 × 329 b. 8 × 3,029 c. 8 × 3,209 d. 8 × 3,290
Explanation: The expression (8×3,000)+(8×200)+(8×9) is written in the Distributive property of multiplication. So 8×3,029.
Question 3. What is another way to write 9 × 200? Options: a. 18 ones b. 18 tens c. 18 hundreds d. 18 thousands
Explanation: 9×200= 1800
Question 4. What is the value of the digit 4 in 46,000? Options: a. 4 ten thousands b. 4 thousands c. 4 hundreds d. 4 tens
Explanation: The place value of 4 in 46,000 is 40,000.
Question 5. Chris bought 6 packages of napkins for his restaurant. There were 200 napkins in each package. How many napkins did Chris buy? Options: a. 120 b. 1,200 c. 12,000 d. 120,000
Explanation: The total packages are 6 and each package contains 200 napkins. So 6 200=1,200.
Lesson 2.6 Multiply Using Expanded Form Question 6. Which of the following lists the numbers in order from least to greatest? Options: a. 8,512; 8,251; 8,125 b. 8,251; 8,125; 8,512 c. 8,125; 8,512; 8,251 d. 8,125; 8,251; 8,512
Explanation: 8,125>8,251>8,512.
Answer: 274.
Explanation: 2×137= 2×(100+30+7) =(2×100)+(2×30)+(2×7) =200+60+14 =274.
Estimate. Then record the product.
Question 2. 1 9 0 × 3 ———– Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 600 Product: 570.
Explanation: Round off 190 to 200 and 200×3= 600. And the product is 190×3= 570.
Question 3. 4 7 1 × 4 ———– Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 2000 Product: 1884.
Explanation: Round off 471 to 500 and 500×4= 2000. And the product is 471×4= 1884.
Question 4. 3, 439 × 7 ———– Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 24,500 Product: 24,073.
Explanation: Round off 3,439 to 3500 and 3500×7= 24,500. And the product is 35000×7= 24,073.
Question 5. $ 5 3 × 4 ———– Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $ 240 Product: $ 212
Explanation: Round off 53 to 60 and 60×4= 240. And the product is 53×4= 212.
Go Math 4th Grade Lesson 2.6 Answer Key Question 6. $ 4 7 3 × 4 ———– Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $2,000 Product: $1,892.
Explanation: Round off 473 to 500 and 500×4= 2,000. And the product is 473×4= 1892.
Question 7. 6 0 8 × 6 ———– Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 4,200 Product: 3,648
Explanation: Round off 608 to 700 and 700×6= 4,200. And the product is 608×6= 3,648.
Practice: Copy and Solve Estimate. Then record the product.
Question 8. 2 × 78 = Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 200 Product: 156
Explanation: Round off 78 to 100 and 100×2= 200. And the product is 78×2= 156.
Question 9. 2 × $210 = Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $600 Product: $420
Explanation: Round off 210 to 300 and 300×2= 600. And the product is 210×2= 420.
Question 10. 2 × $682 = Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $1,400. Product: $1,364
Explanation: Round off 682 to 700 and 700×2= 1400. And the product is 682×2= 1364.
Question 11. 8 × 8,145 = Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 68,000. Product: 65,160.
Explanation: Round off 8,145 to 8,500 and 8,500×8= 68,000. And the product is 8145×8= 65,160.
Use Reasoning Algebra Find the missing digit.
Question 12. ■5 × 7 ————- 455 ■ = _____
Explanation: 65×7= 455.
Question 13. 2 4 8 × 3 ————- ■ 44 ■ = _____
Answer: 744
Explanation: 248×3= 744
Question 14. $3 9 5 × ■ ———— $2,370 ■ = _____
Explanation: 395×6= 2370
Question 15. 3,748 × 4 ———- 1 ■,992 ■ = _____
Answer: 14,992
Explanation: 3,748×4= 14,992
Question 16. A store-bought 9 cases of light bulbs in May and 8 cases in June. There are 48 light bulbs in a case. How many light bulbs did the store buy in May and June?
Answer: 816 bulbs.
Explanation: Light bulbs in May are 9 cases and in June are 8 cases. And each case has 48 light bulbs. So 9×48= 432 in May and 8×48= 384 in June. So total light bulbs in May and June are 384+432= 816.
Go Math Chapter 2 Grade 4 Review/Test Answer Key Question 17. Mr. Wilson saved $2,500 to buy airline tickets for his family. He bought 6 airline tickets for $372 each. How much of his savings does Mr. Wilson have after he buys the tickets?
Answer: $268.
Explanation: Mr. Wilson bought 6 tickets and each cost $372, So 372×6= 2,232. The total money Mr. Wilson saved was $2,500. Total Savings are 2500-2232=$268.
Question 18. Coach Ramirez bought 8 cases of bottled water for a road race. There are 24 bottles in each case. After the race, 34 bottles of water were left. How many bottles were used at the race? Explain.
Answer: 158 bottles.
Explanation: Ramirez bought 8 cases of water and each case contains 24 bottles. So the total bottles are 8×24=192 and 34 bottles left. Therefore used bottles are 192-34= 158.
Answer: 1664.
Explanation: The total number of songs in portable media players is 9,000, and Kylie has 832 songs. So Kylie can add 9000-832= 8,168 songs. Lance has 3 times as many songs as Kylie, So Lance has 832×3= 2,496. He can add 9000-2496= 6504 to his player. Therefore 8168-6504=1664 Lance can add 1664 fewer songs to his player than Kylie.
Question 20. James wants to buy the new portable media player shown. He has 5 times as many songs as Susan. Susan has 1,146 songs. Will all of his songs fit on the portable media player? How many songs does James have?
Answer: 5,730 songs. Yes, will fit on the portable media player.
Explanation: Susan has 1,146 songs and James has 5 times as many songs as Susan, So 1,146 5= 5,730 songs will fit on the portable media player.
Question 21. The sum of a 3-digit number and a 1-digit number is 217. The product of the numbers is 642. If one number is between 200 and 225, what are the numbers?
Explanation: As the given product is 642 and the 3 digit number is between 200 and 225, So the 1-digit number is 3 because if we multiply 200 and 225 by 3 we will get the product as 600 and 675 and 642 is in between them. So 642 3= 214. And the one-digit number is 3.
Question 22. Mrs. Jackson bought 6 gallons of juice for a party. Each gallon has 16 cups. After the party, 3 cups of juice were left over. At the party, how many cups did people drink? Show your work and explain how you found your answer.
Answer: 93.
Explanation: Mrs. Jackson bought 6 gallons of juice and each gallon has 16 cups. So total cups of juice is 16 6= 96 cups. And in that 3 cups of juice was left after the party. So 96-3= 93 cups of juice people drank.
Common Core – Multiply Using Partial Products – Page No. 103
Question 1. Estimate: 1,200 2 4 3 × 6 —————— 1,200 2 4 0 +1 8 —————– 1,458
Question 2. 6 4 0 × 3 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 1800 Product: 1920.
Explanation: Rounding off 640 to 600 then the estimated product is 600 3= 1800 and 640 3= 1920. 6 4 0 × 3 —————— 1800 +120 +0 —————— 1920
Question 3. $ 1 4 9 × 5 —————— Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: $500 Product: $745
Explanation: Rounding off 149 to 100 the estimated product is 100 5= 500 and 149 5= 745. $ 1 4 9 × 5 —————— 500 +200 +45 —————— 745
Question 4. 7 2 1 × 8 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 5600 Product: 5768
Explanation: Rounding off 721 to 700 the estimated product is 700 8= 5600 and 721 8= 5,768. 7 2 1 × 8 —————— 5600 +160 +8 —————— 5,768
Practice and Homework Lesson 2.7 Answers 4th Grade Question 5. 2 9 3 × 4 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 1,200 Product: 1,172
Explanation: Rounding off 293 to 300 the estimated product is 300 4= 1200 and 293 4=1,172. 2 9 3 × 4 —————— 800 +360 +12 —————— 1,172
Question 6. $ 4 1 6 × 6 —————— Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: $2400 Product: $2496
Explanation: Rounding off 293 to 300 then the estimated product is 400 6= 2400 and 416 6= 2496. $ 4 1 6 × 6 —————— 2400 +60 +36 —————– 2,496
Question 7. 9 6 1 × 2 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 2000 Product: 1922
Explanation: Rounding off 961 to 1000 then the estimated product is 1000 2= 2000 and 961 2= 1922. 9 6 1 × 2 —————— 1800 +120 +2 ——————- 1922
Question 8. 8 3 7 × 9 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 7,200 Product: 7,533
Explanation: Rounding off 837 to 800 then the estimated product is 800 9= 7200 and 837 9= 7533.
8 3 7 × 9 —————— 7200 +270 +63 —————– 7533
Question 9. 6 5 2 × 4 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 2,800 Product: 2,608
Explanation: Rounding off 652 to 700 then the estimated product is 700 4= 2800 and 652 4= 2,608. 6 5 2 × 4 —————— 2400 +200 +8 —————– 2608
Question 10. 3 0 7 × 3 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 900 Product: 921
Explanation: Rounding off 307 to 300 then the estimated product is 300 3= 900 and 307 3= 921. 3 0 7 × 3 ——– 900 +21 —— 921
Question 11. 5 4 3 × 7 —————— Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 3500 Product: 3,801
Explanation: : Rounding off 543 to 500 then estimated product is 500 7= 3500 and 543 7= 3801. 5 4 3 × 7 —————— 3500 +280 +21 —————– 3801
Question 12. $ 8 2 2 × 5 —————— Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: $4,000. Product: $4,110.
Explanation: Explanation: : Rounding off 822 to 800 then estimated product is 800 5= 4000 and 822 5= 4110. $ 8 2 2 × 5 —————— 4000 +100 +10 —————— 4110
Question 13. A maze at a county fair is made from 275 bales of hay. The maze at the state fair is made from 4 times as many bales of hay. How many bales of hay are used for the maze at the state fair?
Answer: 1100 bales.
Explanation: No. of country fair bales are 275 and state fair bales are 4 times as many as country fair bales. So 275 4= 1100
Go Math Lesson 2.8 4th Grade Answer Key Question 14. Pedro gets 8 hours of sleep each night. How many hours does Pedro sleep in a year with 365 days?
Answer: 2,920 hours.
Explanation: Pedro sleeps 8 hours each night and 365 days Pedro sleeps 365 8= 2,920 hours.
Common Core – Multiply Using Partial Products – Lesson Check – Page No. 104
Question 1. A passenger jet flies at an average speed of 548 miles per hour. At that speed, how many miles does the plane travel in 4 hours? Options: a. 2,092 miles b. 2,112 miles c. 2,192 miles d. 2,480 miles
Explanation: Average speed of passenger jet is 548 miles per hour. And the plane travels in 4 hours is 548 4= 2,192 miles.
Explanation: By distributive property of multiplication 3 x 157= 3 x(100+50+7) =(3 x100)+(3×50)+(3×7) =300+150+21 =471
Question 3. The school fun fair made $1,768 on games and $978 on food sales. How much money did the fun fair make on games and food sales? Options: a. $2,636 b. $2,646 c. $2,736 d. $2,746
Answer: $2746.
Explanation: Money made on games is $1,768 and on food sale is $978. So total money make on games and food sales are 1768+978= 2746.
Explanation: Vermont has 621,760, North Dakota has 646,844 and Alaska has 698,473. So Vermont, North Dakota, Alaska.
Question 5. A National Park covers 218,375 acres. What is this number written in expanded form? Options: a. 200,000 + 10,000 + 8,000 + 300 + 70 + 5 b. 20,000 + 1,000 + 800 + 30 + 75 c. 218 + 375 d. 218 thousand, 375
Explanation: 218,375 is expanded as 200,000 + 10,000 + 8,000 + 300 + 70 + 5
Question 6. Last year a business had profits of $8,000. This year its profits are 5 times as great. What are this year’s profits? Options: a. $4,000 b. $40,000 c. $44,000 d. $400,000
Explanation: Last year’s profit of $8,000 and this year 5 times more. So this year profit is 8000 5= 40,000.
Question 1. To find the product of a two-digit number and a 1-digit number, you can multiply the tens, multiply the ones, and find the sum of each ________________.
Answer: Factor
Explanation: Factors are the numbers which divides the original number completely.
Question 2. The _____________ states that multiplying a sum by a number is the same as multiplying each addend by the number and then adding the products.
Answer: Distributive Property
Explanation: Distributive property means if we multiply a sum by a number is the same as multiplying each addend by the number and adding the products.
Question 3. 5 × 9 = 45 ______ times as many as ______ is ______ .
Answer: 5 times as many as 9 is 45
Question 4. 24 = 6 × 4 ______ is ______ times as many as ______ .
Answer: 24 is 6 times as many as 4.
Question 5. 54 = 6 × 9 ______ is ______ times as many as ______ .
Answer: 54 is 6 times as many as 9
Question 6. 8 × 6 = 48 ______ times as many as ______ is ______ .
Answer: 48 is 8 times as many as 6.
Question 7. 7 5 × 5 ————— Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 500 Product: 375
Explanation: Rounding off 75 to 100 estimated value is 100×5= 500 and 75×5= 375
Question 8. 1 2 × 6 ————— Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 60 Product: 72
Explanation: Rounding off 12 to 10 estimated value is 10×6= 60 and 12×6= 72
Question 9. 2 8 × 3 —————
Answer: Estimate: 90 Product: 84
Explanation: Rounding off 28 to 30 estimated value is 30×3= 90 and 28×3= 84
Question 10. $4 3 × 6 ————— Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: 300 Product: 258
Explanation: Rounding off 43 to 50 estimated value is 50×6= 300 and 43×6= 258
Question 11. 5 × 64 = _____
Explanation: 5 × 64= 5×(60+4) =(5×60)+(5×4) =300+20 =320
Question 12. 3 × 272 = _____
Answer: 812
Explanation: 3 × 272= 3×(200+70+2) =(3×200)+(3×70)+(3×2) =600+210+6 = 812
Question 13. There are 6 times as many dogs as cats. If the total number of dogs and cats is 21, how many dogs are there?
Answer: 18 dogs.
Explanation: Let cats be X and dogs are as many as 6 so dogs be 6X. As the total number of cats and dogs are X+6X=21, And X= 3 so dogs are 6×3= 18
Answer: 248 Calories.
Explanation: The number of calories of blackberries in one cup are 62 and in 4 cups are 62×4= 248.
Question 15. The skating rink rented 218 pairs of skates during the month of April and 3 times that many in May. How many pairs of skates did the skating rink rent during April and May?
Answer: 872 pairs.
Explanation: No. of pairs of skates in April are 218 and 3 times that many in May. So 3×218= 654. Total skates in April and May are 218+654= 872
Question 1. Break apart the factor 112 to find 7 × 112 by using mental math and addition. 7 × 112 = 7 × (_____ + 12)
Answer: 100
Explanation: 7 × 112 = 7 × (100 + 12) = 7×(100+12) = 700+84 = 784
Find the product. Tell which strategy you used.
Question 2. 4 × 6 × 50 = _____
Answer: 1200, Associative property.
Explanation: 4 × 6 × 50= 4 ×(6×50) =4×(300) =1200.
Question 3. 5 × 420 = _____
Answer: 2100, Use addition
Explanation: 420= 400+20 5×420= 5×(400+20) =(5×400)+(5×20) =2000+100 =2100.
Question 4. 6 × 298 = _____
Answer: 1788, Distributive property.
Explanation: 6×298 = 6×(200+90+8) = (6×200)+( 6×90)+( 6×8) = 1200+540+48 = 1788
Question 5. 14 × 50 = _____
Answer: 700, Halving and doubling.
Explanation: 14×50= (14×25)+(7×50) = 350+350 = 700
Question 6. 32 × 25 = _____
Explanation: 32 × 25= 32× (20+5) =(32×20)+(32×5) =640+160 =800
Question 7. 8 × 25 × 23 = _____
Answer: 4,600, Associative property.
Explanation: 8×25×23=(8×25)× 23 =(200) ×23 4,600
Practice: Copy and Solve Use a strategy to find the product.
Question 8. 16 × 400 = _____
Answer: 6400, Distributive Property.
Explanation: 16×400= (8+8)×400 =(8×400)+ (8×400) =3200+3200 =6400
Question 9. 3 × 31 × 10 = _____
Answer: 930, Associative property.
Explanation: 3×31×10= (3×31)×10 =(93) ×10 =930
Question 10. 3 × 199 = _____
Answer: 597, Distributive property.
Explanation: 3×199=3×(100+90+9) =(3×100)+(3×90)+(3×9) =300+270+27 = 597
Question 11. 3 × 1,021 = _____
Answer: 3063, Distributive Property.
Explanation: 3×1021= 3×(1000+20+1) =(3×1000)+(3×20)+(3×1) =3000+60+3 =3063
Identify Relationships Algebra Use mental math to find the unknown number.
Question 12. 21 × 40 = 840, so 21 × 42 = _____
Answer: 882
Explanation: By Distributive property 21 × 42= 21(40+2) =(21×40)+(21×2) =840+42 =882
Question 13. 9 × 60 = 540, so 18 × 30 = _____
Explanation: As one factor is halved and the other one is doubled and the result is an equivalent expression.
Question 14. The science museum sells dinosaur models to schools and libraries for $107 each. The town library buys 3 models. The town elementary school buys 5 models. What is the total cost of the models the town buys?
Answer: $856.
Explanation: The cost of each dinosaur model is $107, And the town library buys 3 models which cost 107×3= 321, and town elementary school buys 5 models which cost 107×5= 535. Total cost is 321+535= 856.
Question 15. Kyle and Karen each bought 6 books of ride tickets at the fair. Each book has 15 tickets. How many tickets did they buy altogether?
Answer: 180 tickets
Explanation: Kyle and Karen each bought 6 books each that means total of 12 books and each book has 15 tickets. So total tickets both bought are 12×15= 180
Question 16. Three thousand, forty-three people buy tickets at the gate for Section N and one hundred people buy tickets at the gate for Section L. How much money is collected for Section N and Section L at the gate?
Answer: $79575.
Explanation: As 3043 people bought tickets at the gate for Section N, So 3043×25= $76075 and 100 people bought tickets at the gate for Section L, So 100×35= $3500. The total money collected by both sections is 76075+3500= 79575.
Question 17. Use Diagrams Tina and 3 of her friends buy the full season plan for Section M. If there are 45 games in the full season, how much money do they spend?
Answer: $4500.
Explanation: Tina and 3 of her friends which means a total of 4 members bought full season for Section M which costs $25 for each, So total cost is 25×4= 100. If there are 45 games in full seasons then 45×100= $4500.
Question 18. When the full season tickets first went on sale, 2,000 Full Season tickets sold for Section N. Two weeks after the tickets first went on sale, another 1,500 full season tickets were sold for Section N. How much money was spent on full season tickets for Section N in total? How much more money was spent when the tickets first went on sale than after the first two weeks? $ _____ was spent on full season tickets for Section N in total;
Answer: $70,000. $10,000 more
Explanation: The first sale tickets sold are 2,000 for Section N which is 2,000×20= 40,000. And in next sale 1500 tickets sold out which is 1500×20= 30,000. Total money spent are 40,000+30,000= 70,000.
Question 19. Find 6 × 407. Show your work and explain why the strategy you chose works best with the factors.
Answer: 2,442
Explanation: By using Distributive property 6×407= 6×(400+7) =(6×400)+(6×7) =2400+42 =2,442.
Common Core – Multiply Using Mental Math – Page No. 111
Question 1. 6 × 297 Think: 297 = 300 – 3 6 × 297 = 6 × (300 – 3) = (6 × 300) – (6 × 3) = 1,800 – 18 = 1,782; use subtraction
Question 2. 8 × 25 × 23 = _____
Answer: 4,600. Associative property.
Explanation: Associative property states that the terms in an addition or multiplication problem can be grouped in different ways, and the answer remains the same. 8 × 25 × 23= (8×25)×23 =200×23 =4600
Question 3. 8 × 604 = _____
Answer: 4832, Use Addition.
Explanation: 604= 600+4 8×604= 8×(600+4) =(8×600)+(8×4) =4800+32 =4832.
Question 4. 50 × 28 = _____
Answer: 1400, Halving and doubling.
Explanation: 50×28= (25×28)+(50×14) =700+700 =1400
Question 5. 9 × 199 = _____
Answer: 1,791
Explanation: By Distributive property 9 × 199= 9 ×(100+90+9) =(9×100)+(9×90)+(9×9) =900+810+81 = 1791
Go Math Grade 4 Lesson 2.8 Answer Key Question 6. 20 × 72 × 5 = _____
Answer: 7,200.
Explanation: Associative property states that the terms in an addition or multiplication problem can be grouped in different ways, and the answer remains the same. 20 × 72 × 5= (20×72) ×5 =1440×5 =7,200.
Question 7. 32 × 25 = _____
Answer: 800.
Explanation: Multiplication. 32×25= 800.
Question 8. Section J in an arena has 20 rows. Each row has 15 seats. All tickets cost $18 each. If all the seats are sold, how much money will the arena collect for Section J?
Answer: $5400.
Explanation: Total rows in the arena are 20 rows and each row has 15 seats. So total seats are 20×15= 300 seats. And each ticket cost is $18, So the total ticket price is 300×15= 5400.
Question 9. At a high school gym, the bleachers are divided into 6 equal sections. Each section can seat 395 people. How many people can be seated in the gym?
Answer: 2,370 people.
Explanation: Total sections are 6 and each section contains 395 people. So total members can be seated in the gym are 395×6= 2,370 people.
Question 1. Pencils come in cartons of 24 boxes. A school bought 50 cartons of pencils for the start of school. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils? Options: a. $240 b. $1,200 c. $2,400 d. $4,800
Explanation: Total boxes of pencils are 24 and a school bought 50 cartons of pencils. So total no. of boxes are 24×50=1200 and each box of pencils cost $2. So 1200×2= 2400 school has spent.
Question 2. The school also bought 195 packages of markers. There are 6 markers in a package. How many markers did the school buy? Options: a. 1,170 b. 1,195 c. 1,200 d. 1,230
Explanation: The school bought 195 packages of markers and each package contains 6 markers, So total markers are 195×6= 1170
Question 3. Alex has 175 baseball cards. Rodney has 3 times as many baseball cards as Alex. How many fewer cards does Alex have than Rodney? Options: a. 700 b. 525 c. 450 d. 350
Explanation: Alex has 175 baseball cards and Rodney has 3 times as many as Alex, So total no. of cards Rodney have are 175×3= 525. And Alex has 525-175= 350 fewer cards than Rodney.
Question 4. A theater seats 1,860 people. The last 6 shows have been sold out. Which is the best estimate of the total number of people attending the last 6 shows? Options: a. fewer than 6,000 b. about 6,000 c. fewer than 12,000 d. more than 20,000
Explanation: No. of seats in a theater are 1,860 people and last 6 shows have been sold out, So 1,860×6= 11,160 which are fewer than 12,000.
Question 5. At one basketball game, there were 1,207 people watching. At the next game, there were 958 people. How many people in all were at the two games? Options: a. 2,155 b. 2,165 c. 2,265 d. 10,787
Explanation: There are 1207 people are watching basketball game and in the next game 958 people are there. So total no. of people are 1,207+958= 2165.
Question 6. Bill bought 4 jigsaw puzzles. Each puzzle has 500 pieces. How many pieces are in all the puzzles altogether? Options: a. 200 b. 900 c. 2,000 d. 20,000
Explanation: Bill bought 4 jigsaw puzzle and each puzzle has 500 pieces. So altogether pieces are 500×4= 2000.
Answer: 112+96= 208.
Explanation: As section A has 8 rows and 14 seats each, So 14×8= 112 and Section B has 6 rows and 16 seats each, So 16×6= 96. Total no. of people are seated in Section A and Section B are 112+96= 208.
Question 1. There are _____________ people seated in Sections A and B for the last show.
Answer: 208.
Explanation: As Section A has 112 people and Section B has 96 people, So 112+96= 208.
Question 2. What if Sections A and B each had 7 rows? How many people would have been seated in Sections A and B?
Explanation: As section A has 7 rows and 14 seats each, So 14×7= 98 and Section B has 7 rows and 16 seats each, So 16×7= 112. Total no. of people are seated in Section A and Section B are 112+98= 210.
Question 3. Brenda’s vegetable garden has 13 rows with 8 plants in each row. Brenda plans to plant peppers in the first 2 rows and the last 2 rows of the garden. The rest of the rows will be tomatoes. How many tomato plants will Brenda plant?
Answer: 72 tomato plants
Explanation: Brenda’s vegetable garden has 13 rows with 8 plants in each row as she plans to plant first 2 rows and last 2 rows with pepper, So 13-4= 9 rows contains tomato plants and each row contains 8 plants, So 9×8= 72 tomato plants.
Question 4. There are 8 rows of 22 chairs set up for an awards ceremony at the school. In each row, the 2 chairs on each end are reserved for students receiving awards. The rest of the chairs are for guests. How many chairs are there for guests?
Answer: 144 Chairs.
Explanation: As there are 8 rows with 22 chairs in each row, So total no. of chairs is 22×8= 176 chairs. As 2 chairs at each end are reserved for students receiving the award, So total chairs reserved are 8×4=32. So remaining chairs are 176-32= 144.
Question 5. Mr. Torres took his students to the dolphin show. Each row in the stadium had 11 seats. One adult sat at each end of a row, and each group of 4 students was seated between 2 adults. Mr. Torres sat by himself. How many adults were there? _____ adults including Mr. Torres
Answer: 13 adults.
Explanation: First we must find total no. of rows, As there are 24 students each group contains 4 students, So 24 4= 6 rows. And one adult sat in each end of the row, So in 6 rows 2 people will sit. Therefore total adults are 6×2=12 adults+ Mr. Torres= 13 adults.
Question 6. Another stadium section has 24 rows of 10 seats each. Describe at least two ways Mrs. Allen’s class can sit if an equal number of students sit in each row.
Answer: 9 rows of 4 students or 6 rows of 6 students.
Explanation: As there are 36 students in Mrs. Allen’s class. So students can sit in 6 rows of 6 students or 9 rows of 4 students.
Question 7. Carol, Ann, and Liz each bought a toy fish. Carol’s fish is 10 inches longer than Ann’s fish. Liz’s fish is 2 inches longer than twice the length of Ann’s fish. Ann’s fish is 12 inches long. Find the length of each toy fish. Carol’s: _____ in. Liz’s: _____ in.
Answer: Carol’s: 22 in., Liz’s: 26in.
Explanation: Ann’s fish is 12 inches longer and Carol’s fish is 10 inches longer than Ann’s fish which means 10+12= 22 inches, So Carol’s fish is 22 inches. Liz’s fish is 2 inches longer than twice the length of Ann’s fish, which means (2×12) +2=24+2= 26 inches.
Question 8. Evaluate Relationships Nell made a secret code. Each code word has 2 letters. Each word begins with a consonant and ends with a vowel. How many code words can Nell make with 3 consonants and 2 vowels? _____ code words
Answer: 6 ways.
Explanation: As each word begins with a consonant and ends with a vowel, So the first letter can be any one of 3 consonants and the second letter can be either one of 2 vowels. So Nell can make 3×2= 6 ways.
Question 9. Allie is building a patio. The patio will have 8 tiles in each of 13 rows. She has already built the center section with 4 tiles in each of 7 rows. How many more tiles are needed to complete the patio? Show your work.
Answer: 76 tiles.
Explanation: Allie had 8 tiles in each of 13 rows, which means 13×8= 104 tiles. And the center section was built by 4 tiles in each of 7 rows, which means 4×7= 28 tiles. So 104-28= 76 tiles more needed to complete the patio.
Common Core – Problem Solving Multistep Multiplication Problems – Page No. 117
Solve each problem.
Question 2. Jonah and his friends go apple picking. Jonah fills 5 baskets. Each basket holds 15 apples. If 4 of Jonah’s friends pick the same amount as Jonah, how many apples do Jonah and his friends pick in all? Draw a diagram to solve the problem.
Answer: 375 apples.
Explanation: As Jonah fills 5 baskets which holds 15 apples, So Jonah picked 15×5= 75 apples. And 4 of his friends pick same amount of apples, which means 75×4=300. So total apples Jonah and his friends picked up are 300+75= 375 apples.
Question 3. There are 6 rows of 16 chairs set up for the third-grade play. In the first 4 rows, 2 chairs on each end are reserved for teachers. The rest of the chairs are for students. How many chairs are there for students?
Answer: 80 chairs.
Explanation: As there are 6 rows of 16 chairs which means 16×6= 96 total chairs. And first 4 rows 2 chairs on each end are reserved for teachers, which means 4×4= 16 chairs are reserved for teachers. So 96-16= 80 chairs are left for the students.
Question 1. At a tree farm, there are 9 rows of 36 spruce trees. In each row, 14 of the spruce trees are blue spruce. How many spruce trees are NOT blue spruce? Options: a. 126 b. 198 c. 310 d. 324
Explanation: There are 9 rows of 36 spruce trees which means 9×36= 324 spruce trees. And in that, each row has 14 blue spruce trees which mean 14×9= 126. So 324-126= 198 spruce trees are not blue.
Question 2. Ron is tiling a countertop. He needs to place 54 square tiles in each of 8 rows to cover the counter. He wants to randomly place 8 groups of 4 blue tiles each and have the rest of the tiles be white. How many white tiles will Ron need? Options: a. 464 b. 432 c. 400 d. 32
Explanation: Ron places 54 square tiles in each of 8 rows which means 54×8=432 tiles. And he randomly places 8 groups of 4 blue tiles which means 8×4= 32 blue tiles are placed. So no. of white tiles are 432-32= 400.
Question 3. Juan reads a book with 368 pages. Savannah reads a book with 172 fewer pages than Juan’s book. How many pages are in the book Savannah reads? Options: a. 196 b. 216 c. 296 d. 540
Explanation: Juan reads a book with 368 pages and Savannah reads a book with 172 fewer pages than Juan’s which means 368-172= 196 pages are in Savannah’s read.
Question 4. Hailey has bottles that hold 678 pennies each. About how many pennies does she have if she has 6 bottles filled with pennies? Options: a. 3,600 b. 3,900 c. 4,200 d. 6,000
Explanation: Let’s round off 678 to 700 and Hailey has bottles that hold 700 pennies each and if she has 6 bottles filled with pennies which means 700×6= 4200.
Question 5. Terrence plants a garden that has 8 rows of flowers, with 28 flowers in each row. How many flowers did Terrence plant? Options: a. 1,664 b. 224 c. 164 d. 36
Explanation: As the garden has 8 rows of flowers with 28 flowers in each row, So no. of flowers is 28×8= 224.
Question 6. Kevin has 5 fish in his fish tank. Jasmine has 4 times as many fish as Kevin has. How many fish does Jasmine have? Options: a. 15 b. 20 c. 25 d. 30
Explanation: As Kevin has 5 fishes and Jasmine has 4 times as many as Kevin which means 5×4= 20 fishes Jasmine has.
Explanation: 2×36=2×(30+6) =(2×30)+(2×6) =60+12 =72
Question 2. 4 2 × 4 —————- Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 160 Product: 168
Explanation: Round off 42 to 40 and estimated value is 40×4= 160 and 42×4= 168 4 2 × 4 ——- 168
Question 3. 3 2 × 2 —————- Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 60 Product: 64
Explanation: Round off 32 to 30 and the estimated value is 30×2= 60 and 32×2= 64. 3 2 × 2 —— 64
Question 4. 8 1 × 5 —————- Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 400 Product: 405
Explanation: Round off 81 to 80 and the estimated value is 80×5= 400 and 81×5= 405. 81 × 5 —— 405
Question 5. $6 3 × 7 —————- Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: 420 Product: 441
Explanation: Round off 63 to 60 and the estimated value is 60×7= 420 and 63×7= 441. $63 × 7 —— 441
Question 6. 3 3 × 2 —————- Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 60 Product: 66
Explanation: Round off 33 to 30 and the estimated value is 30×2= 60 and 33×2= 66. 3 3 × 2 —— 66
Question 7. $2 5 × 3 —————- Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: 90 Product: 75
Explanation: Round off 25 to 30 and the estimated value is 30×3= 90 and 25×3= 75. $25 × 3 —— 75
Question 8. 3 6 × 8 —————- Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 320 Product: 288
Explanation: Round off 36 to 40 and the estimated value is 40×8= 320 and 36×8= 288. 36 × 8 —— 288
Question 9. $9 4 × 5 —————- Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: 450 Product: 470
Explanation: Round off 94 to 90 and the estimated value is 90×5= 450 and 94×5= 470. $94 × 5 —— 470
Question 10. 3 × 82 Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 240 Product: 246
Explanation: Round off 82 to 80 and the estimated value is 80×3= 240 and 82×3= 246. 3 2 × 2 —— 246
Question 11. 9 × 41 Estimate: _________ Product: _________
Answer: Estimate: 360 Product: 369
Explanation: Round off 41 to 40 and the estimated value is 40×9= 360 and 41×9= 369. 41 ×9 —— 369
Question 12. 7 × $23 Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: 140 Product: 161
Explanation: Round off 23 to 20 and the estimated value is 20×7= 140 and 23×7= 161. 23 × 7 —— 161
Question 13. 8 × $54 Estimate: $ _________ Product: $ _________
Answer: Estimate: 400 Product: 432
Explanation: Round off 54 to 50 and the estimated value is 50×8= 400 and 54×8= 432. 54 ×8 —— 432
Identify Relationships Algebra Write a rule. Find the unknown numbers.
Answer: 36, 60
Explanation: If 1 carton contains 12 eggs then 3 cartons will have 3×12= 36 and 5 cartons contains 5×12= 60.
Answer: 160, 192
Explanation: If 2 rows have 32 seats then 5 rows will have 5×32= 160 and 6 rows will have 6×32= 192 seats
Question 17. It will cost $73 per hour to rent a sailboat and $88 per hour to rent a ski boat. How much more will it cost to rent a ski boat than a sailboat for 4 hours?
Answer: $60.
Explanation: Cost of sailboat to rent per hour is $73 and for 4 hours it costs $73×4= $292. And cost of Ski boat to rent per hour is $88 and for 4 hours it costs $88×4= $352. So $352-$292= $60 much more costs for a ski boat than a sailboat.Problem Solving Multistep Multiplication Problems – Page No. 122
Question 18. At the speeds shown, how much farther could a black-tailed jackrabbit run than a desert cottontail in 7 seconds?
Answer: 203 ft.
Explanation: Black-tailed jackrabbit runs at a speed of 51 ft per sec, So in 7 seconds jackrabbit runs 51×7= 357 ft and Desert cottontail runs at a speed of 22 ft per sec, So in 7 seconds it runs 22×7= 154 ft. So 357-154= 203 ft could a black-tailed jackrabbit run than a desert cottontail in 7 seconds.
Question 19. A black-tailed jackrabbit hops about 7 feet in a single hop. How far can it hop in 5 seconds? about ______ hops
Answer: 35 hops.
Explanation: As black-tailed jackrabbit hops about 7 feet in a single hop, So in 5 seconds it hops 7×5= 35.
Question 20. Mr. Wright bought a 3-pound bag of cat food and a 5-pound bag of dog food. There are 16 ounces in each pound. How many ounces of pet food did Mr. Wright buy?
Answer: 128 ounces.
Explanation: Mr. Wright bought a 3-pound bag of cat food and there are 16 ounces in each pound, So 3×16= 48 ounces and 5pound bag of dog food as 5×16= 80 ounces. So total ounces of pet food are 48+80= 128 ounces.
Question 21. The sum of two numbers is 31. The product of the two numbers is 150. What are the numbers?
Answer: 6 and 25.
Explanation: Let the numbers be X and Y, So the sum of two numbers is 31 which means X+Y=31 and product of two numbers is 150 which means X×Y=150. So X=31-Y then replace X=31-Y, So (31-Y)×Y= 150, then 31Y-Y^ 2 = 150 which is Y^ 2 – 31Y+ 150 = 0. By factorization Y= 25 and X×25= 150 then X= 6. Therefore X= 6 and Y= 25.
Question 22. Use Reasoning 6 × 87 is greater than 5 × 87. How much greater? Explain how you know without multiplying.
Answer: 6×87>5 × 87.
Explanation: As 6 is greater than 5, So 6×87 is greater than 5 × 87
Question 23. Multiply 6 × 73. For 23a–23d, select True or False for each statement. a. A reasonable estimate of the product is $420. i. True ii. False
Answer: False
Explanation: 6×73= 438
Question 23. b. Using partial products, the products are 42 and 180. i. True ii. False
Explanation: The partial products are 420 and 18
Question 23. c. Using regrouping, 18 ones are regrouped as 8 tens and 1 one. i. True ii. False
Answer: False.
Explanation: 8 tens and 1 one means 81.
Question 23. d. The product is 438. i. True ii. False
Answer: True
Question 2. 3 2 × 8 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 240 Product: 256
Explanation: Round off 32 to 30 and 30×8=240. 3 2 × 8 ———— 256
Question 3. $5 5 × 2 Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $120 Product: $110
Explanation: Round off 55 to 60 and 60×2= 120. $5 5 × 2 ————- $110
Question 4. 6 1 × 8 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 480 Product: 488
Explanation: Round off 61 to 60 and 60×8= 480. 6 1 × 8 ———– 488
Question 5. 3 7 × 9 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 360 Product: 333
Explanation: Round off 37 to 40 and 40×6= 360. 3 7 × 9 ———– 333
Question 6. $1 8 × 7 Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $140 Product: $126
Explanation: Round off 18 to 20 and 20×7= 140. $1 8 × 7 ———- $126
Question 7. 8 3 × 5 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 400 Product: 415
Explanation: Round off 83 to 80 and 80×5= 400. 8 3 × 5 ——- 415
Question 8. 9 5 × 8 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 800 Product: 760
Explanation: Round off 95 to 100 and 100×8= 800. 9 5 × 8 ——– 760
Question 9. 9 4 × 9 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 810 Product: 846
Explanation: Round off 94 to 90 and 90×9= 810. 9 4 × 9 ——- 846
Question 10. 5 7 × 6 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 360 Product: 342
Explanation: Round off 57 to 60 and 60×6= 360. 5 7 × 6 —— 342
Question 11. 7 2 × 3 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 210 Product: 216
Explanation: Round off 72 to 70 and 70×3= 210. 7 2 × 3 ——- 216
Question 12. $7 9 × 8 Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: $640 Product: $632
Explanation: Round off 79 to 80 and 80×8= 640. $7 9 × 8 ——- $632
Question 13. Sharon is 54 inches tall. A tree in her backyard is 5 times as tall as she is. The floor of her treehouse is at a height that is twice as tall as she is. What is the difference, in inches, between the top of the tree and the floor of the treehouse?
Answer: 162 inches.
Explanation: Sharon is 54 inches tall and a tree in her backyard is 5 times as tall as she is which means 54×5= 270. And her treehouse is twice as tall as she is which means 54×2= 108 inches. So the difference between the top of the tree and the floor of the treehouse is 270-108= 162 inches.
Question 14. Mr. Diaz’s class is taking a field trip to the science museum. There are 23 students in the class, and a student admission ticket is $8. How much will the student tickets cost?
Answer: $184.
Explanation: Total no. of students are 23 and tickets cost is $8, So 23×8= $184.
Question 1. A ferryboat makes four trips to an island each day. The ferry can hold 88 people. If the ferry is full on each trip, how many passengers are carried by the ferry each day? Options: a. 176 b. 322 c. 332 d. 352
Explanation: Total trips made by the ferryboat each day are 4 and it can hold 88 people, So 88×4= 352 passengers are carried by ferryboat each day.
Question 2. Julian counted the number of times he drove across the Seven Mile Bridge while vacationing in the Florida Keys. He crossed the bridge 34 times. How many miles in all did Julian drive crossing the bridge? Options: a. 328 miles b. 248 miles c. 238 miles d. 218 miles
Explanation: No. of times Julian drive across the bridge is 7 miles and he crossed the bridge 34 times, So 34×7= 238 miles Julian drive crossing the bridge.
Question 3. Sebastian wrote the population of his city as 300,000 + 40,000 + 60 + 7. Which of the following shows the population of Sebastian’s city written in standard form? Options: a. 346,700 b. 340,670 c. 340,607 d. 340,067
Explanation: 300,000+40,000+60+7= 340,067.
Question 4. A plane flew 2,190 kilometers from Chicago to Flagstaff. Another plane flew 2,910 kilometers from Chicago to Oakland. How much farther did the plane that flew to Oakland fly than the plane that flew to Flagstaff? Options: a. 720 kilometers b. 820 kilometers c. 5,000 kilometers d. 5,100 kilometers
Explanation: Plane flew from Chicago to Flagstaff is 2,190 km and another plane flew from Chicago to Oakland is 2,910, So 2910-2190= 720 km.
Question 5. Tori buys 27 packages of miniature racing cars. Each package contains 5 cars. About how many miniature racing cars does Tori buy? Options: a. 15 b. 32 c. 100 d. 150
Explanation: Let’s round off 27 packages to 30 and each package contains 5 cars, which means 30×5=150.
Question 6. Which of the following equations represents the Distributive Property? Options: a. 3 × 4 = 4 × 3 b. 9 × 0 = 0 c. 5 × (3 + 4) = (5 × 3) + (5 × 4) d. 6 × (3 × 2) = (6 × 3) × 2
Answer: Multiplying 4×6
Explanation: In step 1 Multiplying 4×6= 24.
Estimate. Then find the product.
Question 2. 6 0 3 × 4 ———— 2,400 Estimate: __________ Product: ___________
Answer: Estimate: 2400 Product: 2412
Explanation: Rounding off 603 to 600 then 600×4= 2400. 6 0 3 × 4 ——– 2412
Question 3. 1,935 × 7 ———— Estimate: __________ Product: ___________
Answer: Estimate: 14,000. Product: 13,545.
Explanation: Rounding off 1935 to 2000 then 2000×7= 14,000. 1,935 × 7 ——— 13,545
Question 4. $ 8,326 × 5 ———— Estimate: $ __________ Product: $ ___________
Answer: Estimate: 40,000 Product: 41,630
Explanation: Rounding off 8326 to 8000 then 8000×5= 40,000. $ 8,326 × 5 ———- 41,630
Question 5. $ 3,316 × 8 —————- Estimate: $ __________ Product: $ ___________
Answer: Estimate: 24,000. Product: 26,528.
Explanation: Rounding off 3316 to 3000 then 3000×8= 24,000. $ 3,316 × 8 ——— 26,528
Question 6. $ 2,900 × 7 —————– Estimate: $ __________ Product: $ ___________
Answer: Estimate: 21,000. Product: 20,300
Explanation: Rounding off 2900 to 3000 then 3000×7= 21,000. $ 2,900 × 7 ———- 20,300
Question 7. $ 4,123 × 6 —————– Estimate: $ __________ Product: $ ___________
Answer: Estimate: 24,000. Product: 24,738
Explanation: Rounding off 4,123 to 4000 then 4000×6= 24,000. $ 4,123 × 6 ———– 24,738
Question 8. Mr. Jackson has $5,400 to buy supplies for the school computer lab. He buys 8 boxes of printer ink that cost $149 each and 3 printers that cost $1,017 each. How much money will Mr. Jackson have left after he buys the printer ink and printers?
Answer: $1,157
Explanation: As 8 boxes of printer ink cost $149 each which is $149×8=$1,192 and 3 printers costs $1,017 which is $1,017×3=$3,051. So 3051+1192= 4,243 total spent by Mr. Jackson on Printer ink and printers. The money left are $5,400-$4,243= 1,157.
Practice: Copy and Solve Compare. Write <, >, or = .
Question 9. 5 × 352 _____ 4 × 440
Answer: 5 × 352 = 4 × 440
Explanation: As 5 × 352= 1,760 and 4 × 440= 1,760
Question 10. 6 × 8,167 _____ 9,834 × 5
Answer: 6 × 8,167 < 9,834 × 5
Explanation: As 6 × 8,167= 49,002 and 9,834 × 5= 49,170. So 6 × 8,167 < 9,834 × 5
Question 11. 3,956 × 4 _____ 5 × 7,692
Answer: 3,956 × 4 < 5 × 7,692
Explanation: As 3,956 × 4= 15,824 and 5 × 7,692= 38,460. So 3,956 × 4 < 5 × 7,692
Question 12. 740 × 7 _____ 8 × 658
Answer: 740 × 7 < 8 × 658
Explanation: As 740 × 7 = 5180 and 8 × 658= 5264. So 740 × 7 < 8 × 658
Question 13. 4 × 3,645 _____ 5 × 2,834
Answer: 4 × 3,645 > 5 × 2,834
Explanation: As 4 × 3,645= 14580 and 5 × 2,834= 14,170. So 4 × 3,645 > 5 × 2,834.
Question 14. 6,573 × 2 _____ 4,365 × 3
Answer: 6,573 × 2 > 4,365 × 3
Explanation: As 6,573 ×2= 13,146 and 4,365 × 3= 13,095. So 6,573 × 2 > 4,365 × 3.
Question 15. Airplane tickets to Fairbanks, Alaska, will cost $958 each. Airplane tickets to Vancouver, Canada, will cost $734. How much can the four members of the Harrison family save on airfare by vacationing in Vancouver?
Answer: $896.
Explanation: Airplane tickets cost for Alaska is $958 each. As Harrison family are 4 members so it will cost $958×4= $3,832 And for Vancouver it costs $734 each. So $734×4= $2,936 and Harrison family save $3832-$2936= $896.
Question 16. Philadelphia, Pennsylvania, is 2,147 miles from Salt Lake City, Utah, and 2,868 miles from Portland, Oregon. What is the difference in the round-trip distances between Philadelphia and each of the other two cities? Explain whether you need an estimate or an exact answer.
Answer: 1,442 mi.
Explanation: The distance between Philadelphia and Salt Lake is 2,147 miles and round-trip distance is 2×2,147= 4,294 miles. And the distance between Philadelphia and Portland is 2,868 miles and the round-trip distance is 2×2868= 5736 miles. So the difference is 5,736-4,294= 1442 miles.
Question 17. Verify the Reasoning of Others Joe says that the product of a 4-digit number and a 1-digit number is always a 4-digit number. Does Joe’s statement make sense? Explain.
Answer: No, Joe’s statement is incorrect.
Explanation: As there are regrouped thousands, the product of a 4-digit number and a 1-digit number can have 5 digits.
Question 18. What number is 150 more than the product of 5 and 4,892? Explain how you found the answer.
Answer: 24,610.
Explanation: Let’s find the product of 5×4,892= 54,460 and then add 150 to the product, So 24,460+150= 24,610.
Common Core – Multiply 3-Digit and 4-Digit Numbers with Regrouping – Page No. 129
Question 2. 5,339 × 6 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 30,000 Product: 32,034
Explanation: Round off 5,339 to 5000 then 5000×6= 30,000. 5,339 × 6 ———- 32,034
Question 3. $879 × 8 ————- Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: $7,200. Product: $7,032.
Explanation: Round off 879 to 900 then 900×8= 7,200. $879 × 8 ——– 7,032
Go Math Lesson 2.11 4th Grade Question 4. 3,182 × 5 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 15,000 Product: 15,910
Explanation: Round off 3,182 to 3000 then 3000×5= 15,000. 3,182 × 5 ———- 15,910
Question 5. 4,616 × 3 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 15,000 Product: 13,848
Explanation: Round off 4,616 to 5,000 then 5000×3= 15,000. 4,616 × 3 ——— 13,848
Question 6. 2,854 × 9 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 27,000 Product: 25,686
Explanation: Round off 2,854 to 3000 then 3000×9= 27,000. 2,854 × 9 ——— 25,686
Question 7. 7,500 × 2 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 16,000 Product: 15,000
Explanation: Round off 7,500 to 8000 then 8000×2= 16,000. 7,500 × 2 ——— 15,000
Question 8. 9 4 8 × 7 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 6,300 Product: 6,636
Explanation: Explanation: Round off 948 to 900 then 900×7= 6,300. 9 4 8 × 7 ——- 6,636
Question 9. 1,752 × 6 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 12,000. Product: 10,512.
Explanation: Explanation: Round off 1,752 to 2000 then 2000×6= 12,000. 1,752 × 6 ———– 10,512
Question 10. 5 5 0 × 9 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 5,400 Product: 4,950
Explanation: Round off 550 to 600 then 600×9= 5,400. 5 5 0 × 9 ——– 4,950
Question 11. 6,839 × 4 ————- Estimate: ________ Product: ________
Answer: Estimate: 28,000 Product: 27,356
Explanation: Round off 6,839 to 7000 then 7000×4= 28,000. 6,839 × 4 ———- 27,356
Question 12. $9,614 × 6 ————- Estimate: $ ________ Product: $ ________
Answer: Estimate: 60,000. Product: 57,684.
Explanation: Round off 9,614 to 10,000 then 10,000×6= 60,000. $9,614 × 6 ———- 57,684
Question 13. Lafayette County has a population of 7,022 people. Columbia County’s population is 8 times as great as Lafayette County’s population. What is the population of Columbia County?
Answer: 56,176 people
Explanation: Lafayette County has a population of 7,022 people and Columbia County’s population is 8 times Lafayette County which means 7,022×8= 56,176.
Question 14. A seafood company sold 9,125 pounds of fish last month. If 6 seafood companies sold the same amount of fish, how much fish did the 6 companies sell last month in all?
Answer: 54,750 pounds.
Explanation: As the seafood company sold 9,125 pounds of fishes last month and 6 seafood companies also sold the same amount which means 9,125×6= 54,750 pounds.
Question 1. By recycling 1 ton of paper, 6,953 gallons of water are saved. How many gallons of water are saved by recycling 4 tons of paper? Options: a. 24,602 gallons b. 27,612 gallons c. 27,812 gallons d. 28,000 gallons
Explanation: As 1 ton of paper saves 6,953 gallons of water, So 4 tons of paper can save 6,953×4= 27,812.
Question 2. Esteban counted the number of steps it took him to walk to school. He counted 1,138 steps. How many steps does he take walking to and from school each day? Options: a. 2,000 b. 2,266 c. 2,276 d. 22,616
Explanation: As Esteban counted 1,138 steps to school and from school, it will be 1,138+1,138=2,276 steps
Question 3. A website has 13,406 people registered. What is the word form of this number? Options: a. thirty thousand, four hundred six b. thirteen thousand, four hundred sixty c. thirteen thousand, four hundred six d. thirteen thousand, six hundred six
Explanation: 13,406 in words are thirteen thousand four hundred six.
Question 4. In one year, the McAlister family drove their car 15,680 miles. To the nearest thousand, how many miles did they drive their car that year? Options: a. 15,000 miles b. 15,700 miles c. 16,000 miles d. 20,000 miles
Explanation: 15,680 nearest thousand is 16,000
Question 5. Connor scored 14,370 points in a game. Amy scored 1,089 fewer points than Connor. How many points did Amy score? Options: a. 12,281 b. 13,281 c. 15,359 d. 15,459
Explanation: Connor scored 14,370 points and Amy scored 1,089 fewer points, So Amy score is 14,370-1089= 13,281.
Question 6. Lea buys 6 model cars that each cost $15. She also buys 4 bottles of paint that each cost $11. How much does Lea spend in all on model cars and paint? Options: a. $134 b. $90 c. $44 d. $36
Explanation: Lea buys 6 model cars that each cost $15, So the total cost for cars is $15×6= $90. And 4 bottles of paint that each cost $11, So the total cost of paints is $11×4= $44. Then $90+$44= $134.
Question 1. Use the order of operations to find the value of n. 5 × 17 + 5 × 20 – 32 = n n = ______
Answer: 153
Explanation: (5×17)+5×20 –32= = 85+100-32 =185-32 =153
Find the value of n.
Question 2. 3 × 22 + 7 × 41 – 24 = n n = ______
Answer: 329.
Explanation: 3×22+7×41–24 =66+287-24 =329.
Question 3. 4 × 34 + 6 × 40 – 66 = n n = ______
Answer: 310.
Explanation: 4×34+6×40–66= =136+240-66 =310.
Question 4. 2 × 62 + 8 × 22 – 53 = n n = ______
Answer: 247
Explanation: 2×62+8×22–53= = 124+176-53 =300-53 =247.
Question 5. 6 × 13 + 9 × 34 – 22 = n n = ______
Answer: 362.
Explanation: 6×13+9×34–22= =78+306-22 =384-22 =362.
Question 6. 8 × 42 + 3 × 59 – 62 = n n = ______
Answer: 451.
Explanation: 8×42+3×59–62= =336+177-62 =513-62 =451.
Question 7. 6 × 27 + 2 × 47 – 83 = n n = ______
Answer: 173
Explanation: 6×27+2×47–83= =162+94-83 =256-83 =173
Question 8. Maggie has 3 binders with 25 stamps in each binder. She has 5 binders with 24 baseball cards in each binder. If she gives 35 stamps to a friend, how many stamps and cards does she have left?
Answer: 160
Explanation: Maggie has 3 binders with 25 stamps each binder, so total stamps are 3×25= 75. And 5 binders with 24 baseball cards in each binder. So total baseball cards are 24×5=120. As she gave 35 stamps to a friend, so 75-35= 40. Total stamps and cards she has 120+40= 160
Question 9. Evaluate Maddox has 4 boxes with 32 marbles in each box. He has 7 boxes with 18 shells in each box. If he gets 20 marbles from a friend, how many marbles and shells does he have?
Explanation: Maddox has 4 boxes and 32 marbles in each box, so 4×32= 128. And 7 boxes with 18 shells in each box which means 7×18= 126. And he got 20 marbles from a friend, so 128+20= 148 marbles. So total marbles and shells he has 148+126= 274.
Question 10. The soccer team sells 54 bagels with cream cheese for $2 each and 36 muffins for $1 each during a bake sale. The coach uses the money to buy socks for the 14 players. The socks cost $6 per pair. How much money does the coach have left? Explain how you found your answer.
Explanation: Soccer team sells 54 bagels with cream cheese for $2 each, so 54×2= $108 total amount raised by selling bagels with cream cheese. And 36 muffins for $1 each which means 36×$1= $36 raised by selling muffins. So the total amount raised is $108+$36= $144. And he uses the money to buy socks for 14 players and each pair is $6, So 14×$6= $84 needed to buy socks for the players. So $144-$84= $60 left with the coach after buying socks for the players.
Answer: Dominic didn’t follow the order of operations
Question 11. Use the correct steps to solve the problem.
Answer: 5 × 12 + 4 × 20 – 15 = n 60+4×20-15=n 60+80-15=n 140-15=n 125=n
Common Core – Solve Multistep Problems Using Equations – Page No. 135
Question 1. 4 × 27 + 5 × 34 – 94 = n 108 + 5 × 34 – 94 = n 108 + 170 – 94 = n 278 – 94 = n 184 = n
Question 2. 7 × 38 + 3 × 45 – 56 = n _____ = n
Answer: 345.
Explanation: 7×38+3×45-56= =266+135-56 =401-56 =345
Question 3. 6 × 21 + 7 × 29 – 83 = n _____ = n
Answer: 246
Explanation: 6×21+7×29-83= =126+203-83 =329-83 =246
Question 4. 9 × 19 + 2 × 57 – 75 = n _____ = n
Answer: 210.
Explanation: 9×19+2×57-75= =171+114-75 =285-75 =210.
Question 5. 5 × 62 + 6 × 33 – 68 = n _____ = n
Answer: 440.
Explanation: 5 × 62 + 6 × 33 – 68= =310+198-68 =508-68 =440
Question 6. 8 × 19 + 4 × 49 – 39 = n _____ = n
Answer: 309
Explanation: 8×19+4×49-39= =152+196-39 =348-39 =309
Question 7. A bakery has 4 trays with 16 muffins on each tray. The bakery has 3 trays of cupcakes with 24 cupcakes on each tray. If 15 cupcakes are sold, how many muffins and cupcakes are left?
Answer: 121 muffins and cupcakes.
Explanation: 4×16+3×24-15=n 64+3×24-15=n 64+72-15=n 136-15=n 121=n
Question 8. Katy bought 5 packages of stickers with 25 stickers in each package. She also bought 3 boxes of markers with 12 markers in each box. If she receives 8 stickers from a friend, how many stickers and markers does Katy have now?
Answer: 169 stickers and markers.
Explanation: 5×25+3×12+8=n 125+3×12+8=n 125+36+8=n 169=n
Question 1. What is the value of n? 9 × 23 + 3 × 39 – 28 = n Options: a. 240 b. 296 c. 2,310 d. 8,162
Answer: 296
Explanation: 9×23+3×39–28= =207+117-28 =324-28 =296
Question 2. Which expression has a value of 199? Options: a. 4 × 28 + 6 × 17 – 15 b. 4 × 17 + 6 × 28 – 38 c. 4 × 38 + 6 × 15 – 28 d. 4 × 15 + 6 × 38 – 88
Explanation: 4×28+6×17-15= =112+102-15 =214-15 =199.
Question 3. Which expression shows how you can multiply 9 × 475 using expanded form and the Distributive Property? Options: a. (9 × 4) + (9 × 7) + (9 × 5) b. (9 × 4) + (9 × 70) + (9 × 700) c. (9 × 400) + (9 × 70) + (9 × 5) d. (9 × 400) + (9 × 700) + (9 × 500)
Explanation: Distributive property means if we multiply a sum by a number is the same as multiplying each addend by the number and adding the products. 9 × 475= (9×400)+(9×70)+(9×5)
Question 4. Which equation best represents the comparison sentence? 32 is 8 times as many as 4 Options: a. 32 = 8 × 4 b. 32 × 8 = 4 c. 32 = 8 + 4 d. 8 + 4 = 32
Explanation: 32=8×4
Question 5. Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8? Options: a. between 2,400 and 2,500 b. between 2,400 and 2,800 c. between 2,400 and 3,000 d. between 2,400 and 3,200
Explanation: 379×8= 3,032
Question 6. Which of the following statements shows the halving and doubling strategy to find 28 × 50? Options: a. 28 × 50 = 14 × 100 b. 28 × 50 = (14 × 25) × (14 × 25) c. 28 × 50 = (20 × 50) × (8 × 50) d. 28 × 50 = 2 × (14 × 25)
Explanation: 28×50 = 14×100
Question 1. What is the cost of 3 Bur Oak trees? Show your work.
Answer: $96.
Explanation: Each Bur oak tree costs $32 for 3 and above, so $32×3=$96.
Question 2. Mr. Tan buys 4 White Pine trees and 5 Birch trees. What is the cost of the trees? Show your work and explain how you found the answer.
Answer: $188.
Explanation: As 4 white pine trees cost is $37 each, so $37×4= $148 and 5 birch trees cost $8 each, so 5×$8= $40. Total cost of trees are $148+$40= $188.
Question 3. Rudy will buy 3 Ivory Silk Lilac trees or 2 Bur Oak trees. He wants to buy the trees that cost less. What trees will he buy? How much will he save? Show your work.
Answer: Rudy will take 3 Ivory Silk Lilac trees which costs $66.
Explanation: If Rudy buys 3 Ivory Silk Lilac trees which costs $22 each, so $22×3=$66. And if 2 Bur Oak trees price is $35 each which means $35×2= $70. As Rudy wants to buy the trees that cost less, so he will take 3 Ivory Silk Lilac trees which cost $66.
Question 4. For numbers 4a–4d, select True or False for each equation. a. 7 × 194 = 1,338 i. True ii. False
Explanation: 7×194= 1,338.
Question 4. b. 5 × 5,126 = 25,630 i. True ii. False
Explanation: 5×5,126= 25,630.
Question 4. c. 8 × 367 = 2,926 i. True ii. False
Explanation: 8×367= 2,936
Question 4. d. 4 × 3,952 = 15,808 i. True ii. False
Explanation: 4×3952= 15,808
Question 5. Part B Then find 3 × 146. Show your work and explain.
Answer: 438.
Explanation: By distributive property 3×146= 3×(100+40+6) =(3×100)+(3×40)+( 3×6) =300+120+18 =438.
Answer: 8 times as many as 4 is 32.
Answer: 6 times as many as 8 is 48.
Explanation: 6×8= 48.
Question 6. c. 9 × 3 = 27 ______ times as many as ______ is ______ .
Answer: 9 times as many as 3 is 27
Question 7. Multiply 7 × 43. For 7a–7d, select True or False for each statement. a. A reasonable estimate of the product is 280. i. True ii. False
Explanation: 7×43= 301. Take 43 and round off to 40 then 40×7= 280.
Question 7. b. Using partial products, the products are 21 and 28. i. True ii. False
Explanation: 7×43= 7×(40+3) =(7×40)+(7×3) =280+21. So partial products are 280 and 21.
Question 7. c. Using regrouping, 21 ones are regrouped as 1 ten and 2 ones. i. True ii. False
Explanation: 1 ten and 2 ones is 12
Question 7. d. The product is 301. i. True ii. False
Answer: True.
Explanation: 7×43= 7×(40+3) =(7×40)+(7×3) =280+21 =301.
Question 8. It costs 9,328 points to build each apartment building in the computer game Big City Building. What is the cost to build 5 apartment buildings? Show your work.
Answer: 46,640 points.
Explanation: The cost of each building apartment is 9,328 points. To build 5 apartments its costs 9,3287×5= 46,640 points.
Answer: 400, 60, 2
Explanation: 7×462= 7×(400+60+2).
Question 10. For numbers 10a–10b, use place value to find the product. a. 3 × 600 = 3 × ______ hundreds = ______ hundreds ______
Answer: 6 hundreds, 18 hundreds , 1800
Explanation: 3 × 600 = 3 × 6 hundreds = 18 hundreds = 1800.
Question 10. b. 5 × 400 = 5 × ______ hundreds ______ hundreds ______
Answer: 4hundreds, 20hundreds, 2,000.
Explanation: 5 × 400 = 5 × 4hundreds = 20 hundreds = 2,000.
Question 11. Liam has 3 boxes of baseball cards with 50 cards in each box. He also has 5 boxes with 40 basketball cards in each box. If Liam goes to the store and buys 50 more baseball cards, how many baseball and basketball cards does Liam have? Show your work.
Answer: Liam has 400 baseball and baseball cards.
Explanation: Liam has 3 boxes of baseball cards and there are 50 cards in each box, so total cards are 50×3= 150 baseball cards. And he has 5 boxes with 40 baseball cards in each box which means 5×40= 200. So total baseball cards are 150+200= 350. And he went to the store to buy 50 more baseball cards, so total baseball cards are 350+50= 400.
Answer: 200, 80, 9.
Explanation: As the price of each book is $4, so for 289 books it will be 4×289 = 4×(200+80+9) =(4×200)+(4×80)+(4×9) =800+320+36 =1,156.
Question 13. Find 8 × 397. Show your work and explain why the strategy you chose works best with the factors.
Answer: 3,176.
Explanation: 8×397= 8×(300+90+7) =(8×300)+(8×90)+(8×7) =2400+720+56 =3,176.
Question 14. A clown bought 6 bags of round balloons with 24 balloons in each bag. The clown also bought 3 bags of long balloons with 36 balloons in each bag. Part A How many more long balloons than round balloons did the clown buy? Show your work. ______ balloons
Answer: 36.
Explanation: As clown bought 6 bags of round balloons with 24 balloons in each bag, so 6×24= 144 and 3 bags of long balloons with 36 balloons in each bag, so 3×36= 108, So 144-108= 36.
Question 14. Part B The clown also bought 5 bags of heart-shaped balloons with 14 balloons in each bag. When the clown blew up all of the round, long, and heart-shaped balloons, 23 balloons burst. How many blown-up balloons were left? Explain your answer. ______ blown-up balloons
Answer: 299.
Explanation: The no. of heart-shaped balloons 5×14= 70. Then add that number to the number of round balloons and long balloons 70+144+108= 322 balloons in all. Then subtract the number of burst balloons, so 322-23= 299 balloons left.
Answer: 1000.
Explanation: Hector planted 185 flowers in 2 days, so 5 volunteers can plant 185×5= 925.
Question 16. Jay and Blair went fishing. Together, they caught 27 fish. Jay caught 2 times as many fish as Blair. How many fish did Jay and Blair each catch? Write an equation and solve. Explain your work. Jay: ______ fish; Blair: ______ fish
Answer: Blair caught 9 fishes and Jay caught 18 fishes.
Explanation: Blair caught n fish and Jay caught 2×n fish. Together they caught 3×n fish, so 3×n= 27 and n= 9 fishes, and 2×n= 18 fishes. Blair caught 9 fishes and Jay caught 18 fishes
Answer: Leah’s dog is 14 pound and Darlene’s dog weight is 70 pounds.
Answer: 4×12= 48.
Explanation: 4×12=4×(10+2) =(4×10)+(4×2) =40+8 =48
Question 1. Find 20 × 27. Tell which method you chose. Explain what happens in each step.
Explanation: It is mental maths. Because 2×27= 54 and 20×27= 540.
Choose a method. Then find the product.
Question 2. 10 × 12 = ______
Answer: 120
Explanation: Mental math, as 1×12=12 and 10×12= 120
Question 3. 20 × 20 = ______
Answer: 400
Explanation: Mental math, as 2×2=4 and 20×20= 400
Question 4. 40 × 24 = ______
Answer: 960
Explanation: Mental math, as 4×24=96 and 40×24= 960
Question 5. 11 × 60 = ______
Answer: 660
Explanation: Mental math, as 11×6=66 and 11×60= 660
Question 6. 70 × 55 = ______
Answer: 3850
Explanation: Mental math, as 7×55=385 and 70×55= 3850
Question 7. 17 × 30 = ______
Answer: 510
Explanation: Mental math, as 17×3=51 and 17×30= 510
Question 8. 30 × 60 = ______
Answer: 1800
Explanation: Mental math, as 30×60=1800 and 30×60= 1800
Question 9. 12 × 90 = ______
Answer: 1080
Explanation: Mental math, as 12×9=108 and 12×90= 1080.
Reason Quantitatively Algebra Find the unknown digit in the number.
Question 10. 64 × 40 = 2,56■ ■ = ______
Answer: 2,560
Explanation: Mental math, as 64×4=256 and 64×40= 510
Question 11. 29× 50 = 1,★50 ★ = ______
Explanation: Mental math, as 29×5=145 and 29×50= 1450
Question 12. 3⧫× 47 = 1,410 ⧫ = ______
Explanation: Mental math, as 3×47=1410 and 30×47= 1410
Question 13. Caroline packs 12 jars of jam in a box. She has 40 boxes. She has 542 jars of jam. How many jars of jam will she have left when all the boxes are full?
Answer: 62 jars.
Explanation: Caroline packs 12 jars in a box and she has 40 boxes, so total boxes are 12×40= 480 boxes. As she has 542 jars of jam, so total jars left are 542-480= 62 jars.
Question 14. Alison is preparing for a math contest. Each day, she works on multiplication problems for 20 minutes and division problems for 10 minutes. How many minutes does Alison practice multiplication and division problems in 15 days?
Answer: 450 mins.
Explanation: As Alison works on multiplication problems for 20 mins and 10 mins on division problems, So total time taken by Alison is 20+10=30 mins. So for 15 days Alison takes 15×30= 450 mins.
Question 15. Use Graphs How many frames did it take to produce 50 seconds of Pinocchio?
Answer: 950 Frames.
Explanation: Total frames are 50×19= 950 frames.
Question 16. Are there fewer frames in 10 seconds of The Flintstones or in 14 seconds of The Enchanted Drawing? What is the difference in the number of frames?
Explanation: The Flintstone frames in 10 seconds are 10×24= 240 and The Enchanted Drawing frames are 14×20= 280. So the difference between them is 280-240= 40.
Question 17. The product of my number and twice my number is 128. What is half my number? Explain how you solved the problem.
Explanation: First make a table to test numbers less than 10 since 10×20= 200, and 2×8= 16 then 8×16= 128 and 8÷2= 4.
Question 18. Tanya says that the product of a multiple of ten and a multiple of ten will always have only one zero. Is she correct? Explain.
Explanation: The product of two multiples of ten will always have at least 2 zeros.
Question 19. For numbers 19a–19e, select Yes or No to tell whether the answer is correct. a. 28 × 10 = 280 i. yes ii. no
Answer: Yes
Question 19. b. 15 × 20 = 300 i. yes ii. no
Question 19. c. 17 × 10 = 17 i. yes ii. no
Question 19. d. 80 × 10 = 800 i. yes ii. no
Question 19. e. 16 × 30 = 1,800 i. yes ii. no
Share this:
Leave a comment cancel reply.
You must be logged in to post a comment.
IMAGES
VIDEO
COMMENTS
Free math problem solver answers your homework questions with step-by-step explanations. Mathway. Visit Mathway on the web. Start 7-day free trial on the app. Start 7-day free trial on the app. Download free on Amazon. Download free in Windows Store. get Go. Basic Math. Basic Math. Pre-Algebra. Algebra. Trigonometry. Precalculus. Calculus.
Now, with expert-verified solutions from enVision Algebra 2 1st Edition, you'll learn how to solve your toughest homework problems. Our resource for enVision Algebra 2 includes answers to chapter exercises, as well as detailed information to walk you through the process step by step. With Expert Solutions for thousands of practice problems ...
Question: Exercises: Build the following parts using the knowledge acquired in this lesson. Try to use the most efficient method to complete the model. Exercise 9 DIMENSIONS: INCHES MATERIAL: 6061-T4 (SS) 0.750 HT VIEW A-A 750 500 1.000 4.000 500 110° 01.000 65 .500 01.000 500 1 2.000 2.000 750 0.750 5/16-18 UNC THRU (2x) VIEWB-B 8 338
In some matched pairs designs, each subject receives both treatments in a random order. In others, the subjects are matched in pairs as closely as possible, and each subject in a pair is randomly assigned to receive one of the treatments. The Practice of Statistics, 4th Ed. Learn with flashcards, games, and more — for free.
Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 2 Homework Answer Key. Question 1. Solve using place value strategies. Use scrap paper to show the arrow way or number bonds, or just use mental math, and record your answers. ... 67 - 20 = 47. 71 - 20 = 51. 99 - 30 = 69. Explanation: In the above-given question, given that, 67 - 20, 71 - 20, 99 ...
Email your homework to your parent or tutor for free; ... Lesson 2: Complementary and Supplementary Angles. Please share this page with your friends on FaceBook. Identify each pair of angles as complementary, supplementary, or neither. Question 1 (request help) (show solution) ...
y = x-2 — 16x + 67 here x represents the horizontal distance from the left )le. in feet. l) What height is point A above the ground? Show your y, inches ... Lesson #5 Homework Use the method completing the square to write each of the following quadratic ftnctions in the y = a + k. Then, identifÿthe tuning point and whether it is a maximum or ...
Solving equations with the variable on each side. Learn with flashcards, games, and more — for free.
y = −2x + 5 y = − 2 x + 5. This page titled 2.4: Graphing Linear Equations- Answers to the Homework Exercises is shared under a CC BY-NC-SA 4.0 license and was authored, remixed, and/or curated by Darlene Diaz ( ASCCC Open Educational Resources Initiative) via source content that was edited to the style and standards of the LibreTexts ...
Its goal is for students to review different representations (descriptions, tables, graphs, equations) of exponential functions encountered in a previous course before they dive into more rigorous work with exponential functions in this unit. Students also evaluate functions at integer input values, including making sense of negative inputs in ...
CPM Education Program proudly works to offer more and better math education to more students.
10 centimeters, 20 centimeters, 50 centimeters. Hold up a common object, such as a pointer, and ask students to estimate its length in centimeters. Then challenge them to estimate the length in millimeters. 4 Let students know that the Measurement Scavenger Hunt will use millimeters.
The source for these pages is the "full module" PDF you can fine here:https://www.engageny.org/resource/grade-2-mathematics-module-6
The source for the homework pages is the full module PDF at this address:https://www.engageny.org/resource/grade-2-mathematics-module-4
The source for the homework pages is the full module PDF at this address:https://www.engageny.org/resource/grade-2-mathematics-module-4
2-67. Examine the triangle at right. Hint: Review the Math Notes Box in this lesson. If and , then what is ? Step (a): Use the Triangle Angle Sum Theorem: Solve for if , , and . Then find . Hint (b): Use the same method as part (a). If , what type of triangle is ? Hint (c):
Thus. Number of women who ran faster than Joan = N * P ( Z< -1.67 ) Number of women who ran faster than Joan = 415 * 0.0475. Number of women who ran faster than Joan = 19.7125. Number of women who ran faster than Joan = 19. ( Answer is 19 , since we have to round down the final answer).
Graph the equations xx y==− =3, 2, 1, and y =−2. Find the area of the enclosed shape formed by the lines. 8. Write a piecewise function represented by the graph. In Exercises 9 and 10, evaluate the expression. 9. 3 −1000 10. 72923 Use the scale to rate your understanding of the learning target and the success criteria. 6.2 Review ...
Lesson 3 : Interpreting and Computing Division of a Fraction by a Fraction—More Models Homework A Story of Ratios 6•2 Helper G6-M2-Lesson 3: Interpreting and Computing Division of a Fraction by a Fraction—More Models Rewrite the expression in unit form. Find the quotient. Draw a model to support your answer. 1. 6 8 ÷ 2 8
Common Core - Multiplication Comparisons - Page No. 67. Write a comparison sentence. Question 1. 6 × 3 = 18 6 times as many as 3 is 18. Question 2. 63 = 7 × 9. Answer: 63 is 7 times as many as 9. Explanation: ... Practice and Homework Lesson 2.7 Answers 4th Grade Question 5. 2 9 3
The source for the homework pages is the full module PDF at this address:https://www.engageny.org/resource/grade-2-mathematics-module-4